Denník N

Týždeň v zdraví: Čo je vertigo? Všetko o dialýze. Poznáte potraviny, ktoré pomáhajú pri žalúdočných problémoch?

Ilustračné foto - JumpStory
Ilustračné foto – JumpStory

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Newsfilter Týždeň v zdraví pripravujú pre Denník N lekári Martina Karmanová a Tomáš Havran.

V dnešnom vydaní sa dočítate:

  • všetko, čo treba vedieť o dialýze;
  • o potravinách, ktoré môžu pomôcť podráždenému žalúdku;
  • všetko dôležité o vertigu.

Dialýza zachraňuje životy viac než 50 rokov

Ruku na obličky: naozaj vieme, čo to je dialýza, komu a prečo pomáha a prakticky zachraňuje život? Poďme si to zopakovať a zhrnúť základné fakty o „umelej obličke“.

Dialýza, známa aj ako renálna substitučná terapia (RRT), nahrádza prirodzenú prácu obličiek, ktoré denne prefiltrujú okolo 120-150 litrov krvi – podľa niektorých zdrojov až do 200 – a zbavujú ju nežiaducich látok. Dialýzu potrebujú najmä ľudia, ktorým zlyhali obličky alebo ich majú poškodené ochorením či úrazom. A majú ťažkosti s tým, čo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Duševné zdravie

Týždeň v zdraví

Každý utorok v prinášame najdôležitejšie informácie o zdraví, prevencii ochorení, ale aj praktické rady, ako sa pohybovať v slovenskom zdravotníctve a ako dostať to, na čo máte nárok. Newsfilter Týždeň v zdraví píšu pre Denník N lekári Tomáš Havran a Marek Karman, ktorí pripravujú newsletter Od môjho lekára.

Zdravie

Teraz najčítanejšie