Denník N

Ako pomôcť Ukrajine? Finančné zbierky na pomoc obyvateľom Ukrajiny aj ľuďom na úteku pred vojnou

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Finančné zbierky na pomoc ľuďom na Ukrajine

Človek v ohrození pôsobí na Ukrajine od roku 2014. Jeho tímy pomáhajú priamo na Ukrajine tým, ktorí museli opustiť svoje domovy, ale aj tým, ktorí prišli hľadať útočisko na Slovensko. V rámci Ukrajiny doručujú materiálnu pomoc, palivové drevo, pomáhajú opraviť a vybaviť zariadením bombové úkryty a priestory pre deti, poskytujú odbornú pomoc.

MAGNA pôsobí na Ukrajine od roku 2018, poskytuje urgentnú zdravotnú pomoc priamo na mieste, liekmi a materiálom zásobuje nemocnice po celom území krajiny vrátane najpostihnutejších oblastí.

All4Ukraine je fond, ktorý získava prostriedky na podporu obrancov Ukrajiny a na humanitárnu pomoc obyvateľom postihnutým vojnou. Najznámejšou z aktivít na Slovensku bola spoločná zbierka na sanitky pre ozbrojené sily Ukrajiny, ktorú organizovali slovenskí reportéri.

Post Bellum zabezpečuje nákup nepriestrelných viest, prilieb, ďalšieho ochranného vybavenia, ako napríklad rukavíc, okuliarov či špecifického zdravotníckeho materiálu.

Nadácia Integra poskytuje ľuďom na Ukrajine potravinovú a nepotravinovú materiálnu pomoc, opravuje poškodené domy, stavia modulárne domčeky na miestach, kde boli pôvodné obydlia úplne zničené. Poskytuje aj psychosociálnu pomoc, podporuje mikropodnikanie žien a pomáha drobným farmárom. Príjemcovia jej pomoci sú takmer na celom území Ukrajiny.

UNICEF Slovensko zabezpečuje zdravotnú starostlivosť, dodávky pitnej vody, výživy, umožňuje deťom vzdelávať sa a poskytuje rodinám psychosociálnu pomoc.

Akadémia Urgentnej Medicíny – mimovládna organizácia, ktorá poskytuje humanitárnu pomoc, výcvik, poradenstvo a asistenciu v oblasti urgentnej, taktickej a bojovej medicíny a neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Aktuálne zbiera prostriedky na kúpu špecializovaného zdravotníckeho a nezdravotníckeho materiálu, ktorý bude využitý v rámci prebiehajúcej intervencie na Ukrajine.

Zbierky organizované priamo na Ukrajine

COME BACK ALIVE, najväčšia ukrajinská nadácia, ktorá podporuje ukrajinskú armádu od začiatku konfliktu na Donbase v roku 2014.

UNITED 24, dobročinná platforma zriadená prezidentom Ukrajiny, podporuje obranu ukrajinských miest, zabezpečuje opravu poškodených domov a infraštruktúry, podporuje aj vedecké a vzdelávacie projekty.

Ukrajinský Červený kríž poskytuje prvú pomoc v oblastiach s obmedzeným prístupom k zdravotnej starostlivosti a zdravotníckym službám. Zabezpečuje potravinové a hygienické balíčky pre ľudí v najviac vojnou postihnutých oblastiach.

Zbierky na pomoc ľuďom z Ukrajiny na Slovensku

Na platforme Donio nájdete aktuálne kampane a dobročinné výzvy na pomoc Ukrajinkám a Ukrajincom zasiahnutým vojnou.

Mareena sa od začiatku vojny aktívne podieľa na systéme pomoci utečencom prichádzajúcim na Slovensko, pravidelne aktualizuje informačnú webstránku www.ukraineslovakia.sk pre ľudí prichádzajúcich z Ukrajiny a pripravuje pomoc na začlenenie utečencov do spoločnosti.

Berkat Slovensko pomohol v Prievidzi a okolí s ubytovaním viac ako 300 ľuďom z Ukrajiny a dlhodobo poskytuje základné potraviny desiatkam rodín, ktoré to najviac potrebujú. Opakovane dodáva na Ukrajinu potrebný zdravotnícky materiál a ďalšiu humanitárnu pomoc. Vďaka miestnym partnerom pomáha predovšetkým na miestach bojov v prvej línii, ale aj na oslobodených územiach.

Evanjelická cirkev organizuje zbierku cez transparentný účet. Pomáha ľuďom z Ukrajiny s prístupom k vzdelaniu a so získaním životného príjmu, organizuje kurzy slovenského jazyka a stretnutia mládeže.

Slovenská katolícka charita pomáha predovšetkým matkám s deťmi a seniorom, ktorí si nemôžu nájsť prácu. Z vyzbieraných peňazí zabezpečuje jedlo, základné životné potreby a aktivity, ktorými pomáha odídencom so začlenením sa do spoločnosti. Zbiera aj prostriedky na akútnu pomoc ľuďom na východnej Ukrajine v spolupráci s miestnou Caritas Donetsk.

ADRA Slovensko poskytuje materiálnu pomoc pre zdravotne znevýhodnených, seniorov, matky s deťmi a iné zraniteľné skupiny. Pomáha pri integrácii odídencov a zaisťuje im psychosociálnu podporu.

Slovenská humanitárna rada už viac ako 15 rokov pomáha utečencom na Slovensku. Od začiatku vojny Ruska proti Ukrajine sa zameriava aj na pomoc ľuďom z Ukrajiny, ktorí ostanú na území Slovenska dlhodobo. Pomáha im zorientovať sa v tom, ako požiadať o azyl, kde si nájsť prácu, ako si vybaviť doklady, poskytuje odbornú psychologickú pomoc a právne poradenstvo.

Liga za duševné zdravie prevádzkuje linku dôvery pre ľudí, ktorí prišli z Ukrajiny na Slovensko.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Vojna na Ukrajine

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie