Denník N

Akné je nielen ochorenie kože, ale často aj duše. Lekárka radí, ako sa starať o pleť a kedy vyhľadať odbornú pomoc

Ilustračné foto - Polina Kovaleva/Pexels
Ilustračné foto – Polina Kovaleva/Pexels

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Akné je multifaktoriálne ochorenie a nemôžeme zaň viniť tabuľku čokolády alebo keksík, hovorí lekárka Karolína Baumgartnerová, ktorá pôsobí v medicínskom zariadení Laser centrum Paracelsi v Bratislave.

„Pacienti od kozmetičky alebo rodinných príslušníkov často počúvajú: ’Nejedz tú čokoládu, budeš mať vyrážky!’ No v dnešnej dobe, keď sú také rozšírené poruchy príjmu potravy, nepovažujem takéto ‚dobre mienené rady‘ za správne,” vysvetľuje v rozhovore.

Hoci mnohí považujú akné za kožné ochorenie typické pre tínedžerov, s týmto problémom ju bežne vyhľadávajú aj ženy v produktívnom veku. „Často sú to ženy vo veku od 25 do 30 rokov, s vlastnou kariérou a rodinou,“ hovorí lekárka.

Osvete o kožných ochoreniach a starostlivosti o pleť sa venuje aj na svojom Instagrame.

V rozhovore hovorí aj o tom:

  • prečo akné nemusí odznieť s odchodom puberty;
  • ako súvisí akné s duševným zdravím;
  • akú starostlivosť o aknóznu pleť zvoliť a kedy navštíviť kožnú ambulanciu;
  • čo môže spôsobiť vytláčanie vyrážok a ako inak postupovať;
  • nakoľko môže pri liečbe akné pomôcť hormonálna antikoncepcia.

Keď sa povie akné, väčšina z nás si zrejme predstaví tínedžera s vyrážkami na tvári. Existuje však viacero typov akné – podľa závažnosti a pôvodu. S ktorými sa najčastejšie stretávate vy?

Zaužívaná predstava o akné je tá, že vyrážky majú len tínedžeri s mastnou pleťou. Každý si preto myslí, že akné odznie s odchodom puberty. Tak to však vôbec nemusí byť. Tínedžeri síce tvoria veľkú skupinu pacientov, ktorí vyhľadávajú kožného lekára, no úplne najčastejšie ma vyhľadávajú ženy v produktívnom veku. Často sú to ženy vo veku od 25 do 30 rokov, s vlastnou kariérou a rodinou.

Líši sa pôvod tohto akné od toho, ktoré majú ľudia v tínedžerskom veku?

Akné je multifaktoriálne ochorenie, jeho pôvod môže byť rôzny a neexistuje len jedna príčina, prečo vzniká. Sú pacienti, ktorých akné trápi od puberty a neprestane ani v dospelom veku, a druhú skupinu tvoria prevažne ženy, ktoré majú prvé prejavy až v 25 – 30 rokoch. Tento typ aknóznych prejavov patrí najčastejšie medzi takzvané hormonálne akné.

Ilustračné foto – Anna Nekrashevic/Pexels

Ako sa hormonálne akné prejavuje? Máme sa v jeho prípade obávať, že niečo nie je v poriadku s naším hormonálnym systémom?

Nazývame ho aj acne feminarum, pretože najčastejšie sú ním postihnuté ženy v dospelom veku. Ženy mávajú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Duševné zdravie

Rozhovory

Rodina a vzťahy, Zdravie

Teraz najčítanejšie