Denník N

Vývoj bojov (726. deň): Smutný príbeh ruského zbeha. Za vrtuľník pre ukrajinskú armádu zaplatil životom

Maxim Kuzminov. Reprofoto - N
Maxim Kuzminov. Reprofoto – N

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • V Španielsku našli zavraždeného ruského pilota, ktorý zbehol na Ukrajinu aj s vrtuľníkom. 
  • Ako sa mu podarilo ujsť a ako zomrel?
  • Ruský postup sa po Avdijivke zastavil. 
  • Koľko vojakov majú Rusi na ďalších častiach frontu? 
  • Smrť Navaľného možno presvedčí Nemcov, aby poslali strely Taurus. 
  • Videá dňa: Vojny dronov, ukrajinský dron zničil ruský sklad s tankami a zničená Avdjivka. 

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za pondelok 19. februára. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Smutný koniec ruského zbeha. Keď sa začiatkom septembra postavil Maxim Kuzminov pred kamery na tlačovej konferencii, malo to byť veľké propagandistické víťazstvo Ukrajiny. Išlo o prvý prípad, keď sa podarilo ruskému vojakovi ujsť aj s ťažkou technikou. Kuzminov, ruský pilot z Ďalekého východu, zbehol aj s vrtuľníkom Mi-8, cennou trofejou.

Ako sám povedal, neukradol ho, ale iba „premiestnil z bodu A do bodu B“. Podľa jeho slov sám kontaktoval ukrajinské úrady pol roka pred operáciou, z Ruska odišli aj jeho rodičia.

Ako pilot a navigátor Mi-8 prevážal vrtuľníkom techniku aj v Berďansku či Mariupole, no podľa vlastných slov nikdy priamo nebojoval. Tvrdil, že nesúhlasí s ruskou vojnou proti Ukrajine a nechce sa podieľať na ruských zločinoch.

Jedného augustového dňa so strojom vzlietol z letiska z Kurska kúsok od hraníc. Letel 10 metrov nad zemou a vypol rádiokomunikáciu. Pri hraniciach na neho začali strieľať Rusi, aj ho postrelili do nohy, no napriek tomu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Editori a reportéri Denníka N Roman Pataj, Vladimír Šnídl, Tomáš Vasilko a Mirek Tóda zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie