Denník N

Kupujú si drahé autá, chcú študovať v zahraničí. Členov Talibanu začal baviť mestský život

Bývalí bojovníci Talibanu si vyberajú parfum. Foto - Elise Blanchardová/Washington Post
Bývalí bojovníci Talibanu si vyberajú parfum. Foto – Elise Blanchardová/Washington Post

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Píše Rick Noack, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post.

Viac než dva roky po tom, čo bojovníci Talibanu obsadili Kábul, prevzali moc a sľúbili, že Afganistan očistia od západnej dekadencie, si mnohí z nich užívajú výhody mestského života.

Niektorí trávia víkendy v mestských zábavných parkoch. Ďalší sledujú kriketové zápasy na veľkoplošných obrazovkách. Iní zase plnia svoje facebookové stránky panoramatickými selfie alebo si kupujú motivačné knihy vydané na Západe.

Anglické školy v Kábule sú väčšinu rán preplnené vojakmi a zamestnancami Talibanu v maskáčových bundách, ktorí sú rovnako dychtiví študovať v zahraničí ako ktokoľvek iný.

Zatiaľ čo Taliban naďalej mení Kábul, niektorí miestni sa začali pýtať, či aj mesto nemení členov Talibanu.

„V mnohých veciach sa zmenili,“ hovorí Abdulrahman Rahmani, 50-ročný bývalý bojovník, ktorý Talibanu pomohol dobyť Kábul v roku 1996 a potom aj v roku 2021. Rozprával sa s nami počas návštevy kábulskej zoo, kde chcel vidieť levy.

Niektorí bojovníci Talibanu teraz dokonca ľutujú osobné ciele, ktoré obetovali v prospech ozbrojenej kampane.

Rahmani si spomína, ako mu nedávno jeden vojak povedal, že on a jeho brat sú smutní, pretože sa vzdali školy. „Ak by sme doštudovali, teraz by sme sedeli v kanceláriách,“ povedal Rahmanimu.

Neexistujú žiadne dôkazy, že by tieto zmeny nejako zmiernili represívnu politiku Talibanu, najmä proti právam žien.

A tiež niet pochýb, že pre mnohých bojovníkov, ktorí sem v roku 2021 vtrhli, je päťmiliónový Kábul sklamaním. Hovoria, že mestský život je osamelejší, viac stresujúci a menej náboženský, než si predstavovali.

Niektorí členovia Talibanu tu vyrástli predtým, než odišli na vidiek Afganistanu, aby sa pridali k povstaniu. Ďalší nikdy neodišli a podporovali Taliban ako informátori.

Pre väčšinu mužov, ktorí obsadili Kábul, však boli moderné mestské svetlá niečím novým a mesto pre nich predstavovalo mnoho lákadiel.

Bývalý bojovník Talibanu si prezerá historické knihy a self-help literatúru. Foto – Elise Blanchardová/Washington Post

Nablýskané Land Cruisery a hodiny informatiky

Rahmani sníva, že Kábul bude jedného dňa afganskou obdobou

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Afganistan

Svet

Teraz najčítanejšie