Denník N

Ján a Martina – otázky viny

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Vyslovili voliči vládnej koalície spätný súhlas s popravou dvoch mladých ľudí? Myslím si, že áno.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

„Je ťažké uniknúť smrti, ale ešte omnoho ťažšie je uniknúť zlu, lebo to beží rýchlejšie než smrť,“ povedal antický filozof Sokrates na záver svojej obhajoby pred občanmi Atén, ktorí ho napokon odsúdilli na smrť za „kazenie mládeže“.

Slávnu „Sokratovu obranu“ som čítal už ako mladík a viackrát som sa k nej vracal. Od jesenných volieb na ňu opäť myslím, keď premýšľam o smrti Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Premýšľam o Sokratovi preto, lebo si kladiem otázku, či voliči vládnej koalície svojimi hlasmi vyslovili – vedome či nevedome – spätný súhlas s popravou Jána a Martiny. Inými slovami, či potvrdili rozsudok smrti spred šiestich rokov, keď teraz volili tých istých ľudí, ktorí sú za túto popravu politicky vinní. Že sa teda správali rovnako ako občania Atén, ktorí Sokrata poslali na smrť. Musíme si pripustiť, že áno.

Politická vina lídrov vládnej koalície a najmä Roberta Fica je nesporná. Oni stvorili systém založený na korupcii pod dohľadom polície, prokuratúry a súdov. Bol to prísne utajovaný systém, ktorého najväčšou slabinou bola možnosť prezradenia. Túto hrozbu stelesňoval Ján Kuciak. Preto bol zavraždený.

Musíme teda pripustiť, že pre voličov vládnej koalície nebola prekážkou politická vina ich lídrov za vraždu dvoch mladých ľudí. To je postoj veľmi blízky schvaľovaniu tejto vraždy, hoci som si istý, že každý z týchto voličov by takúto interpretáciu pobúrene odmietol.

To nás však nesmie pomýliť. Ľudia vedia byť za istých okolností nepredstaviteľne krutí. Stačí sa pozrieť na videá z Ruska, kde ľudia oslavujú smrť Alexeja Navaľného. Aj on bol popravený systémom, ktorý stvorili skorumpovaní politici, v tomto prípade najmä Vladimir Putin.

Pomalé svedomie

Áno, je pravda, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vražda Jána Kuciaka

Komentáre

Teraz najčítanejšie