Denník N

Počúvajte ukrajinskú i ruskú Juliju: Putina treba poraziť

Julija Navaľná na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii. Foto - TASR/AP
Julija Navaľná na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii. Foto – TASR/AP

Umožniť Ukrajine zmeniť vývoj na bojisku je jediný spôsob, ako „zabiť túto vojnu“.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je profesor európskych štúdií na Oxfordskej univerzite a autor knihy Domoviny

Pri druhom výročí rozsiahlej ruskej invázie na Ukrajinu je dobré položiť si jednoduchú otázku: Je Európa vo vojne? Keď som ju pred pár dňami položil v miestnosti plnej účastníkov Mníchovskej bezpečnostnej konferencie, väčšina z nich zdvihla ruky, že áno, Európa je vo vojne. Ale potom som položil druhú otázku: Myslíte si, že to väčšinu ľudí vo vašej krajine prebudilo? Zdvihnutých rúk bolo oveľa menej.

To je žart?

Bola to konferencia bolestivých kontrastov. Na jednej strane sa jej zúčastnili ťažko ranení ukrajinskí vojaci, ktorí nám rozprávali príbehy z frontového pekla. Julija Pajevska, skúsená vojenská lekárka, nám povedala, že videla „potoky krvi, rieky utrpenia“, a rozprávala aj o tom, „ako deti zomierali v mojom náručí“. „Sme vojnové psy,“ povedala, keď spomínala na to, ako ju Rusi zajali v Mariupole, tri mesiace väznili a mučili. „Dajte nám zbrane,“ uzavrela, „aby sme túto vojnu zabili“.

A odvahu prejavila aj druhá Julija – pre zmenu z Ruska. Julija Navaľná vystúpila na pódium ešte pred tým, ako sa potvrdila správa o smrti jej manžela Alexeja Navaľného. Vyzvala odtiaľ, aby bol Vladimir Putin postavený pred spravodlivosť, čím nám pripomenula, že stále existuje aj iné Rusko. Pokračovanie môžete vidieť v hlboko dojemnom a zároveň vzdorovitom videu, ktoré si môžete pozrieť na YouTube.

Stačilo však vyjsť z miesta konania konferencie v hoteli Bayerischer Hof a vidieť davy ľudí, ktorí si užívajú slnečné lúče v pekných kaviarňach a baroch, nakupujú v luxusných obchodoch alebo si rezervujú zimnú dovolenku do nejakej atraktívnej dovolenkovej destinácie. Prosperujúci, ba až rozmaznaný mierový život. Že je Európa vo vojne? To žartujete.

Kým neprídu dodávky

Západní lídri na tohtoročnej konferencii uznali realitu dlhej vojny jasnejšie ako minulý rok, no väčšine z nich sa v ich krajinách stále nedarí komunikovať pocit existenčnej hrozby. Neprijímajú ani naliehavé opatrenia potrebné na záchranu Ukrajiny pred ďalšími porážkami na bojisku, ako bolo jej nedávne stiahnutie sa z Avdijivky.

Existujú výrazné výnimky. Estónska premiérka Kaja Kallas, ktorú Kremeľ nedávno zaradil na zoznam „hľadaných“ zločincov, je ňou už dlho. Aj dánska premiérka Mette Frederiksen hovorí naliehavo, je priama a spája činy so slovami. „Rozhodli sme sa darovať celé naše delostrelectvo,“ povedala na stretnutí, na ktorom prehovorila Ukrajinka Julija. Dánsko tiež poslalo svoje F-16.

Potom je tu Petr Pavel, bývalý generál NATO, ktorý je dnes českým prezidentom. Povedal nám, že Česi v spolupráci s Dánmi a ďalšími identifikovali na svetových trhoch pol milióna nábojov 155-milimetrovej munície a ďalších 300-tisíc nábojov kalibra 122 mm, ktoré by sa dali kúpiť a poslať ťažko skúšaným ukrajinským silám v priebehu niekoľkých týždňov. Ako Pavel vysvetlil, to by Ukrajincom umožnilo udržať súčasnú bojovú líniu dovtedy, kým koncom roka neprídu zvýšené dodávky od západného obranného priemyslu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie