Denník N

Tu dole výbuchy nepočuť. Školy v metre zachraňujú životy detí (reportáž z Charkiva)

Deti v Charkive sa učia v podzemí alebo online. Foto N - Andrej Bán
Deti v Charkive sa učia v podzemí alebo online. Foto N – Andrej Bán

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Charkiv je popri Kyjive a Dnipre jedno z troch miest na Ukrajine, kde majú metro. Je to zároveň jediné mesto, kde majú školy v labyrinte podzemia.

Aby deti ochránili pred ruskými útokmi raketami a dronmi, od septembra 2023 zriadili na piatich staniciach metra provizórne triedy pre 2 200 žiakov z 25 škôl. Celkovo sa v podzemí vystrieda 106 tried od prvého do jedenásteho ročníka. To je pritom iba zlomok z desiatok tisíc školopovinných detí v meste.

Vchod do charkivského metra.

V tvárach majú výraz ako dospelí

Osemročná Elmira Charlanová má zapletené vrkoče ako zo staršieho filmu. Je na ne patrične hrdá, podobne ako na modrú šatku okolo krku.

Žiaci tried v podzemí sa rozlišujú podľa farby šatiek. „Keď vo februári 2022 ruské tanky prešli cez naše hranice, mala som sedem rokov. Rodičia kúpili tortu, oslávili sme to všetci spolu. Aj so sestrou Oľhou, mačkou a psíkom,“ povie školáčka, len čo v sprievode otca zíde na eskalátoroch a po schodoch do bezpečia školy pod mestom.

Univerzitná stanica na Námestí slobody v centre miliónovej metropoly sa kedysi za čias Sovietskeho zväzu volala Dzeržinského. Komunisti ju pomenovali po obávanom „Železnom Felixovi“, ktorý v rokoch 1917 až 1926 viedol boľševickú tajnú políciu Čeka.

Keď v roku 1975 metro dokončili, viedla z tejto stanice tajná chodba priamo do sídla komunistickej strany – dnes je na začiatku chodby škola.

Ide vlastne o akýsi balkón v podzemí, s rúrami vzduchotechniky, ktoré sú obalené striebornou izoláciou. Mramorové priestory plné detí pripomínajú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie