Denník N

V Calzonovej ére hral Neapol najlepší futbal, vraví taliansky expert. Takýto precedens majú iba v Rusku

Francesco Calzona. Foto - TASR
Francesco Calzona. Foto – TASR

Francecso Calzona bude naraz trénovať slovenskú reprezentáciu aj SSC Neapol.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Už vlani na jeseň sa v Taliansku vo veľkom riešilo obsadenie pozície trénera SSC Neapol. Ako možný nástupca odvolaného Rudiho Garcíu sa spomínal aj tréner slovenskej reprezentácie Francesco Calzona. Vtedy ešte dostal prednosť Walter Mazzarri.

Toho vedenie Neapola po troch mesiacoch vyhodilo a teraz prichádza na jeho miesto Calzona. Čaká ho náročná súťažná premiéra. Prvýkrát povedie Neapol v stredajšom domácom zápase Ligy majstrov proti Barcelone.

Podľa talianskeho novinára Vincenza D’Angela z Gazzetty dello Sport bol Francecso Calzona pre Neapol správna voľba, dokonca najlepšia možná. Už totiž pomohol klubu v minulosti a aj teraz sa od neho čaká, že pozdvihne trápiaci sa Neapol.

V tomto texte sa dočítate:

  • prečo v novembri Neapol angažoval Mazzarriho a nie Calzonu;
  • prečo Marek Hamšík nebude pôsobiť v Neapole;
  • či sú vo svete bežní tréneri v klube aj reprezentácii naraz;
  • kedy by mohol Calzona zostať v Neapole aj po Eure.

Prečo vzali Mazzarriho a nie Calzonu

Neapolu sa v talianskej lige vôbec nedarí. Hoci je úradujúcim šampiónom, v aktuálnej sezóne je v tabuľke Serie A až na deviatom mieste. Za vedúcim Interom Miláno zaostáva až o 26 bodov a prehral už osem zápasov. Pritom za celú minulú sezónu prehral v ligovej súťaži iba štyrikrát.

Zlé výsledky sú hlavným dôvodom odvolania Waltera Mazzarriho z funkcie, ku ktorému došlo v pondelok po víkendovej domácej remíze s FC Janov (1:1).

Kríza sa však začala už skôr. V polovici novembra Mazzarri nahradil Rudiho Garcíu, keďže ani jemu sa nedarilo.

„V Neapole potrebovali trénera, ktorý veľmi dobre pozná prostredie a dokáže obnoviť empatiu so šatňou. Z tohto pohľadu bol Francesco Calzona naozaj vhodný kandidát, spĺňa totiž spomenuté predpoklady.

Dokonca si myslím, že bol pre Neapol najlepším možným riešením. Pozná zázemie, fungovanie klubu aj tri štvrtiny hráčov. Navyše je stotožnený so štýlom, ktorým chce hrať Neapol. Po odvolaní Garcíu však klubové vedenie uprednostnilo Mazzarriho pred Calzonom, pretože

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

futbalová reprezentácia

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie