Denník N

Glock chce stavať strelnicu v tesnej blízkosti obce Láb, ľudia sa boja hluku zo streľby

Miesto plánovanej strelnice pri obci Láb. Foto - reprofoto, Glock s. r. o.
Miesto plánovanej strelnice pri obci Láb. Foto – reprofoto, Glock s. r. o.

Obyvateľov Lábu na Záhorí znepokojil projekt veľkej medzinárodnej strelnice, ktorú chce v tesnej blízkosti obce stavať spoločnosť Glock. Strieľalo by sa na nej do neskorých nočných hodín. Obyvatelia vyčítajú vedeniu obce nedostatočné informovanie. To sa bráni, že zatiaľ o nič nejde.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Rakúska firma Glock chce stavať strelnicu pri obci Láb. Zabrať by mala 17 hektárov v lokalite Starý a Nový Majer. Plánuje postaviť sedem otvorených strelníc v dĺžke 50, 100 a 300 metrov, jednu s dĺžkou kilometer pre ostreľovačov aj uzavretú streleckú halu. V areáli má byť heliport, parkovisko, ubytovňa, učebne, bufet, sklad pre zbrane a muníciu či požiarna nádrž.

„Ja som sa sem presťahoval kvôli tomu, aby som žil jednoduchým dedinským spôsobom a v pokoji. Strelnica takéhoto rozsahu by znamenala, že by tu bol neznesiteľný, neustály hluk. Myslím si, že by to ovplyvnilo nielen kvalitu môjho života, ale aj zdravie,“ hovorí Hubert Ragas, ktorý býva v oblasti Starého Majera.

Ľudia sa o strelnici dozvedeli tri dni pred Vianocami zo statusu, ktorý obec uverejnila na sociálnej sieti. Informuje, že ju oslovil potenciálny investor so zámerom výstavby strelnice na súkromných pozemkoch a prebieha príprava projektu zo strany investora. Ten ho mal predstaviť občanom na verejnej prezentácii začiatkom roka 2024, zatiaľ sa neuskutočnila.

Obyvatelia obci vyčítajú, že neuviedla viac informácií, aj to, že neinformuje na oficiálnej úradnej tabuli, keďže nikto nie je povinný mať účet na Facebooku.

Vedenie obce sa bráni, že touto formou chcelo osloviť čo najviac ľudí. „Samozrejme, všetky oficiálne konania sa zverejňujú prostredníctvom úradnej tabule, toto však nebol tento prípad.“

Keďže obec na elektronickej úradnej tabuli doteraz nezverejnila detaily k projektu, jeden z poslancov obecného zastupiteľstva posunul obyvateľom dokument, ktorý mal k dispozícii starosta a poslanci. Následne niekto napísal list s informáciami o projekte a občanom ho rozniesol do schránok. Podpísaný bol len „vaši susedia“. Potom sa konalo veľmi búrlivé obecné zastupiteľstvo, kde starosta hovoril, že bez súhlasu poslancov žiadna strelnica nebude.

Starosta Lábu Štefan Fogl (nezávislý) označuje dokument so zámerom strelnice za

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ochrana prírody

Športová streľba

Životné prostredie

Slovensko

Teraz najčítanejšie