Denník N

Čaputová sa dozvedela, že Rusi zaútočia, večer predtým, Naď ani nešiel spať. Ako slovenskí politici reagovali na začiatok vojny

Foto – N a TASR
Foto – N a TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Je 22. február 2022, pol štvrtej poobede a na úrade vlády sa schádzajú najdôležitejší ľudia v štáte. V miestnosti sedia ministri, zástupcovia tajných služieb, armády aj prezidentka. Zvolal ich tam premiér Eduard Heger, aby sa rozprávali o čoraz reálnejšej hrozbe, že v susednom štáte vypukne vojna.

Diskutujú aj o prejave Vladimira Putina, ktorý večer predtým uznal nezávislosť separatistických republík na Donbase a Ukrajinu označil za umelý štát.

Američania aj Briti už verejne tvrdia, že očakávajú veľký konflikt, a Heger vyzýva každého, kto si myslí, že Rusko začne vojnu, aby zdvihol ruku. Heger a vtedajší minister obrany Jaroslav Naď spomínajú, že sa prihlásili všetci okrem Naďa a Ivana Korčoka.

Ministri majú všetky dôkazy o útoku, no do poslednej chvíle ho nepovažujú za racionálnu možnosť. Veria, že Vladimir Putin blufuje. S odstupom času obaja priznávajú, že sa spoliehali na logiku, ktorú však Rusi vyvrátili.

Denník N sa na druhé výročie agresie voči Ukrajine spojil s vyše desiatkou vysokopostavených slovenských činiteľov, aby zrekonštruoval, ako sme sa pripravovali a následne reagovali na začiatok vojny. Niektorí z nich si želali zostať v anonymite.

Poprední funkcionári odkrývajú, ako slovenská vláda podcenila utečeneckú vlnu, ale popritom si vďaka pomoci Kyjivu a diplomatickému úsiliu medzi spojencami vybudovala povesť ako nikdy predtým.

Na zasadnutiach NATO hovoril slovenský veľvyslanec bezprostredne po americkom a britskom. Naď bol v dennom kontakte s americkým ministrom obrany.

Zároveň sa spätne ukazuje, aké mala vláda problémy s kremeľskými kolaborantmi: aj nad slovenským územím lietali ruské drony. To všetko v čase, keď spravodajské služby odhadovali, že Ukrajina za pár týždňov padne.

Ako zo špionážneho románu

Pri rozprávaní o prípravách na ruskú vojnu je dôležité vrátiť sa do októbra 2021. Na Slovensku v tom čase stále bol témou koronavírus. Zaočkovaná ešte nebola ani polovica obyvateľstva a pomaly sa už rozbiehala tretia vlna covidu. Intenzívne sa diskutovalo o reforme národných parkov a zmenách v zdravotníctve.

V tom čase dostal minister obrany Naď prísne tajnú informáciu od spojeneckej krajiny. Už od začiatku to pôsobilo neštandardne. „Spravodajská informácia má väčšinou podobu zložky, ktorú si minister prečíta. V tomto prípade mi však prišla osobným doručením,“ hovorí.

Spomína si, že ho o okamžité prijatie požiadal diplomat či diplomatka nemenovaného štátu. Táto osoba mu roztraseným hlasom oznámila, že Rusko sa chystá zaútočiť na Ukrajinu. Už vtedy sa veľmi konkrétne spomínalo, že sa to stane v januári alebo vo februári 2022.

Viacerí členovia bezpečnostnej rady po dvoch rokoch potvrdzujú, o ktorú krajinu išlo: boli to

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Eduard Heger

Hegerova vláda

Ivan Korčok

Jaroslav Naď

Robert Fico

Vojna na Ukrajine

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie