Denník N

Veľvyslankyňa EÚ na Ukrajine: Som tu svedkom troch veľkých zázrakov

Veľvyslankyňa EÚ v Kyjive Katarína Mathernová. Foto - Gabriel Kuchta, Deník N
Veľvyslankyňa EÚ v Kyjive Katarína Mathernová. Foto – Gabriel Kuchta, Deník N

Navaľného smrťou Putin zobudil zvyšok Európy, aby zbrojila ešte viac, hovorí veľvyslankyňa EÚ v Kyjive Katarína Mathernová.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Slovenka Katarína Mathernová pôsobí od jesene v Kyjive ako veľvyslankyňa EÚ. V noci ju v hoteli často budí letecký poplach, niekedy preto raňajkuje v kryte. Pravidelne sa stretáva s ukrajinským vedením, občianskou spoločnosťou či investigatívnymi novinármi, kontroluje priebeh reforiem a organizuje stretnutia s európskymi veľvyslancami.

O čom sme sa rozprávali:

  • či cíti v Kyjive vojnu;
  • o troch najväčších zázrakoch na Ukrajine;
  • o zmene nálad v EÚ po smrti Alexeja Navaľného;
  • či je Ukrajina najskorumpovanejšia krajina;
  • ako prežívala konflikt medzi Zelenským a Zalužným;
  • prečo by sme mali pozorne počúvať Putina.

Slovenský premiér Robert Fico hovorí, že v Kyjive nie je vojna. Vy tu žijete od septembra už niekoľko mesiacov, necítite vojnu?

Keď vás o tretej ráno, dnes milosrdne až o pol siedmej zobudia sirény, tak si to, samozrejme, všimnete. V hoteli, kde bývam, cez rozhlas oznamujú, že je poplach a treba ísť do krytu. Pred dvoma týždňami sme tu mali na návšteve Josepa Borrella (vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku – pozn. red.) a boli sme sa spolu pozrieť aj na ten rozbitý panelák, ktorý vtedy napadli drony. Vyhorela časť domu a 30 rodín stratilo strechu nad hlavou. Bolo to však aj dojímavé. Rovno oproti je miestna škola a v telocvični sme videli, akí sú neuveriteľne zorganizovaní. Ako sa tam za deň urobila obrovská zbierka všetkého, čo potrebovali, od toaletných vecí cez jedlo, obuv, oblečenie a tak ďalej. Takže áno, vojnu tu cítiť. Nie tak ako na východe blízko pri Ruskom okupovaných územiach, no Rusi si dávajú veľký pozor, aby civilistom náletmi a bombardovaním pripomínali, že vojna je po celej krajine.

Zastupujete EÚ, ale pochádzate zo Slovenska. Nepýtajú sa vás niekedy na to, čo hovoríte na pozíciu našej vlády, ktorá v EÚ s Maďarskom vyčnieva ako jediná v narušovaní jednoty v podpore Ukrajiny? 

Vystupujem často verejne, dávam veľmi veľa rozhovorov, takže aj také otázky padli. Všetky výroky všetkých európskych a západných politikov sú vnímané veľmi citlivo. Dôležité však je, že stretnutie premiéra Fica s ukrajinským partnerom Šmyhaľom dopadlo veľmi dobre. Slovensko bolo zajedno s EÚ aj na decembrovom a februárovom samite.

Nebola škoda, že neprebehlo v Kyjive?

Bolo by fajn, keby to bolo v Kyjive, ale mnohé stretnutia lídrov prebiehajú mimo. Čiže verím, že dôjde aj k stretnutiu v Kyjive a že toto bolo len prvé stretnutie.

Pôsobíte tu ako hlavná diplomatka Únie, ktorá teraz poskytuje najviac finančnej pomoci…

Už áno.

… a na druhej strane náš premiér hovorí, že Ukrajina je najskorumpovanejšia krajina. Existuje nejaká vážna obava, že by sa tá finančná pomoc, vďaka ktorej Ukrajina prežíva túto vojnu, jednoducho minula zle?

Prostriedky, ktoré na Ukrajinu plynú, sa v drvivej väčšine míňajú veľmi zodpovedne. Určite existujú jednotlivé prípady, keď nie, ale nie je to masový fenomén. Naratív, že Ukrajina je taká skorumpovaná, že je v podstate zlyhávajúcim štátom, bol ruským naratívom už dávno pred vojnou. V mnohom bol ešte pred Majdanom pravdivý. Hovoríme však o viac ako desiatich rokoch dozadu a odvtedy pod tlakom verejnosti aj medzinárodných inštitúcií, EÚ a USA urobila Ukrajina obrovské množstvo krokov, aby sa z korupcie stal zločin. Predtým to bol systém a teraz, k čomu dopomohla aj vojna, je to zločin, a tak sa na to pozerá.

Čo sa zmenilo? 

Za desať rokov

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Robert Fico

Rozhovory

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie