Denník N

Naozaj máme vysoké tresty? Starostku Turej viackrát odsúdili, ale vždy dostala peňažné tresty a dodnes je vo funkcii

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

V samospráve obce Turá v okrese Levice vládnu až surreálne pomery: manželský pár už roky pácha trestné činy na úkor obce; boli niekoľkokrát odsúdení, ale stále riadia dedinu.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vládna koalícia v parlamente presadila zníženie trestných sadzieb pre ekonomické trestné činy s odôvodnením, že pri niektorých trestných činoch sa uplatňujú neprimerane vysoké tresty. Príbeh obce Turá v levickom okrese vypovedá o niečom inom.

Bývalý starosta Jozef Bogár spáchal viac trestných činov na úkor majetku obce, vytvoril dlhy vo výške 170 percent príjmov obce a dostal obec do nútenej správy. Vždy však vyviazol s podmienkou napriek tomu, že sa proti nemu podali desiatky trestných oznámení po kontrole Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) v roku 2017.

Jeho manželka, ktorú Bogár zamestnal, keď už nemal platný mandát, sa najprv starala o účtovníctvo obce. Keď sa konali doplňujúce voľby v roku 2017, Bogárová sa stala starostkou. Je ňou dodnes, keďže v rokoch 2018 aj 2022 vyhrala riadne voľby. Medzitým ju tiež právoplatne odsúdili za trestné činy, ktoré spáchala na úkor obce. Margaréta Bogárová však dostala vždy iba pomerne nízke peňažné tresty.

Zaplatením peňažného trestu dochádza k zahladeniu trestu, čo znamená, že sa na odsúdeného pozerá, ako keby ani nebol odsúdený. Takto sa mohla Bogárová uchádzať o funkciu starostu aj po právoplatnom odsúdení. Kauzy, za ktoré ju odsúdili, však vzbudzujú viaceré otázniky.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Samosprávy

Slovensko

Teraz najčítanejšie