Denník N

Potápačka, ktorá nafotila tragédiu pri freedivingu: Krikom som prebudila Alessiu, Steve však už bol celý šedý

Steve Keenan a Alessia Zecchiniová. Foto - Kristina Vacková
Steve Keenan a Alessia Zecchiniová. Foto – Kristina Vacková

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Text obsahuje spoilery k filmu The Deepest Breath.

Dokument Najhlbší nádych (The Deepest Breath) jej ovplyvnil život. Najmä vtedy, keď ho kúpil Netflix. Česká potápačka Kristina Vacková sa vďaka filmu o freedivingu zviditeľnila, hoci si v ňom zahrala len chvíľu.

Bola však kľúčovou postavou pri tragickom ponore. Jedna z najlepších svetových freediveriek Alessia Zecchiniová chcela pri ňom za pomoci kamaráta a inštruktora Steva Keenana preplávať tunel v egyptskom Dahábe vo vyše 50-metrovej hĺbke a Vacková ju pri tom fotila.

„Všetko bolo dokonale naplánované, mnoho vecí sa však pos*alo a stala sa tragédia, ktorú som videla na vlastné oči,“ hovorí Vacková.

Pri ponore Steve zachránil Alessii život, ale sám sa pri tom utopil.

V rozhovore si prečítate aj:

  • aký ponor chcela urobiť Alessia so Stevom;
  • k akej tragédii pri ňom došlo;
  • čo všetko sa pokazilo;
  • či je hĺbkové potápanie nebezpečné.

Freediving

Je potápanie bez prístrojov na jediný nádych. Ako šport ho celosvetovo spopularizoval film Luca Bessona Magická hlbočina. Cieľom súťažného hĺbkového freedivingu je ponoriť sa do čo najväčšej hĺbky a vynoriť sa na hladinu v súlade s pravidlami.

Steve a Alessia sú postavy z dokumentu na Netflixe, v ktorom hráte aj vy. Môžete mi o nich a o filme povedať viac?

Steve Keennan je írsky freediver, držiteľ niekoľkých rekordov, ale najmä to bol jeden z troch spolumajiteľov freedivingovej školy v Dahábe. Rozumel freedivingu ako málokto, on vymyslel a vytvoril štandardy bezpečného freedivingového potápania. Na mnohých súťažiach zostavil tím freedivingových bezpečnostných ľudí, tzv. safety divers. To sú tí, ktorí sledujú daného športovca a potom s ním vyplávajú hore, aby dbali na jeho bezpečnosť.

Alessia Zecchiniová je jedna z najhlbšie sa ponárajúcich žien sveta, talianska rekordérka, držiteľka viacerých rekordných ponorov.

Dokument o nich, teda o Alessiinom ponore, s ktorým jej pomáhal Steve, sa natáčal takmer pred tromi rokmi, ja som naň už pomaly aj zabudla. Zrazu mi vlani zavolala režisérka Laura McGannová, že ho kúpil Netflix, a vôbec som netušila, že kvôli trom minútam, keď tam niečo trepem, sa okolo mňa strhne taký kolotoč.

Bolo to naozaj ostré, čisté šialenstvo. V októbri som bola v Tunisku a začal mi vyzváňať telefón a každý chcel nejaký rozhovor. Zrazu mi narástol počet followerov na sociálnych sieťach o pár tisíc. Záujem o mňa je fajn, ale hovorila som si, že ja som nič neurobila. Celé sa to zvrhlo len pre to, že som náhodne nafotila tragédiu – a to je dosť smutné.

Nerobí vám problém rozprávať o tej tragédii?

Nie, už je to dávno. Išlo o ponor do Blue Hole. Tento ponor urobilo pred Alessiou veľa ľudí, dokonca sa robili aj hromadné ponory. Bežne ho robia technickí potápači, aj ja sama som ho urobila. Pre freediverov je mimoriadne náročný, aj tak ho už niekoľkí spravili rôznymi štýlmi ponoru. V tomto prípade išlo o to, že v disciplíne free immersion, čiže bez akéhokoľvek výstroja a bez plutiev, ho predtým neurobil nikto. Ruska Natalia Molčanovová, ktorá bola Alessiiným najväčším vzorom, ho preplávala, ale nie som si istá, či to urobila bez akéhokoľvek výstroja. Preto chcela tento ponor urobiť aj Alessia.

Freediver sa v tejto disciplíne poháňa len vlastnou silou. Popri lane sa spustí dole, prepláva cez horizontálny tunel a popri ďalšom lane na druhej strane tunela vypláva hore. Alessia mala všetky predpoklady, aby tento ponor zvládla, dlho naň trénovala. Samotný tunel by preplávala aj trikrát tam a naspäť, pre ňu to naozaj nebol problém. V tom čase bola najlepšia freediverka na svete a nikto nepredpokladal, že by sa pri tom ponore mohlo čokoľvek stať.

Lenže stalo sa. 

Naplánoval sa ponor, boli tam bezpečnostné tímy, ktoré sa mali starať o Alessiu pri vstupe aj pri vyplávaní. Bohužiaľ, sa mnoho vecí pos*alo a nakoniec sa všetko stalo úplne inak a dopadlo to tragicky.

Čo sa pos*alo?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Filmy

Plávanie

Rozhovory

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie