Denník N

Podľa tretiny opýtaných sú mimovládky agentmi Západu. Z krajín V4 najviac veríme na protizápadné konšpirácie

Čo teraz urobí premiér Robert Fico? Foto N - Tomáš Benedikovič
Čo teraz urobí premiér Robert Fico? Foto N – Tomáš Benedikovič

Sociológ vidí silnú rolu politikov, najmä koaličných.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Na Slovensku sú z krajín Vyšehradskej štvorky (V4: Slovensko, Česko, Maďarsko a Poľsko) najviac rozšírené protizápadné konšpiračné teórie a konšpiračné teórie o covide.

„Ide o dôsledok našej politickej scény – toho, o čom a ako rozprávajú naši politici, ktorí svojich voličov mobilizujú na konšpiračných príbehoch,“ hovorí sociológ Robert Klobucký zo Sociologického ústavu SAV.

Uvedené zistenia sú výsledkom výskumu, ktorý realizoval Sociologický ústav SAV.

Prívržencami konšpiračných teórií u nás sú najmä voliči súčasnej vládnej koalície, teda Smeru a SNS. „Do určitej miery to platí aj pre voličov Hlasu, hoci tí sú viac v strede, ale aj tak viac veria konšpiračným teóriám ako súčasní voliči opozície,“ vraví Klobucký.

Pri antivedeckých konšpiračných teóriách sa Slovensko

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Hoaxy a propaganda

Slovensko, Veda

Teraz najčítanejšie