Denník N

Nahrádza plasty, využíva ho aj NASA. Korok už dávno neslúži len na zátky a Portugalsku zarába milióny

Foto - Jose Sarmento Matos/Washington Post
Foto – Jose Sarmento Matos/Washington Post

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Píše Marta Vidalová, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post.

V hlbinách dubového lesa sa ozýva rytmický zvuk sekier zatínajúcich do dreva.

Vo vidieckej oblasti Coruche neďaleko rieky Tagus, ktorú prezývajú aj portugalské „hlavné mesto korku“, však údery sekier nenasleduje padanie stromov. Namiesto toho skúsení pracovníci z kmeňov stromov opatrne odlupujú kôru.

Každoročný rituál odoberania korku zo stromov v letných mesiacoch poznajú v západnom Stredomorí už tisíce rokov. Egypťania, Peržania, Gréci a Rimania používali tento materiál na výrobu rybárskeho náčinia a sandálov a ako zátku na krčahy, džbány a sudy.

Keď sa v 18. storočí rozšírilo používanie sklenených fliaš, korkové zátky sa stali preferovanými pre svoju odolnosť, vodotesnosť, ľahkosť a ohybnosť.

Korok teraz zažíva znovuzrodenie, pretože čoraz viac priemyselných odvetví hľadá alternatívy k plastom a iným materiálom vyrábaným z fosílnych palív.

Z korku sa dnes vyrábajú podlahy či nábytok, obuv a oblečenie a používa sa aj ako izolačný materiál v domácnostiach alebo elektromobiloch. Portugalský vývoz korku dosiahol v prvej polovici roku 2023 historický zisk 670 miliónov eur.

Korok je však viac než len trendový zelený materiál. Lesy, v ktorých rastie, vytvárajú nové pracovné miesta, poskytujú potravu a prístrešie pre zvieratá, a to všetko bez uvoľňovania oxidu uhličitého. A na rozdiel od väčšiny komerčne pestovaných stromov sa duby korkové nerúbu, čo znamená, že sú schopné zadržiavať uhlík aj viac ako

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Klimatická kríza

Pekné veci

Príroda

Svet

Teraz najčítanejšie