Denník N

Láska z chemického laboratória, najobyčajnejší koniec sveta a ďalšie tipy, čo pozerať

Lessons in Chemistry. Foto - Apple TV+
Lessons in Chemistry. Foto – Apple TV+

Pravidelný redakčný výber tipov na filmy a seriály, ktoré sa dajú pozerať online.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Lessons in Chemistry (Apple TV+)

Dobre postavený a napísaný príbeh, komplexné postavy, spoločensky dôležité, no zanedbávané témy, tvrdenia podnecujúce diskusiu a ako bonus Amerika 60. rokov. Knižnou predlohou seriálu je román Hodiny chémie od Bonnie Garmusovej, ktorý minulý rok vyšiel v slovenskom preklade vo vydavateľstve Ikar. Knihu odporúčam rovnako (ak nie viac) ako seriál.

Elizabeth Zott (Brie Larson), pekná mladá žena s prísnym pohľadom, je v 60. rokoch hviezdou obľúbenej televíznej relácie s názvom Večera o šiestej – učí v nej variť a piecť ženy v domácnosti. Elizabeth je v skutočnosti chemička, ktorá bola nútená postaviť sa pred kamery po tom, čo prišla o prácu vo výskumnom ústave. Prepustili ju, pretože otehotnela s mužom, za ktorého nebola vydatá. A navyše ako chemička bola oveľa schopnejšia ako mnohí jej mužskí kolegovia.

Osemdielny seriál si divák vychutná nielen vďaka deju a dobre napísaným dialógom, ale aj vďaka vizuálne estetickým záberom.

Tvorcovia pristupovali ku každej postave mimoriadne dôkladne. Okrem Elizabeth je kľúčovým pre dej hlavne Calvin Evans (Lewis Pullman), excentrický génius, ktorý žije pre svoju prácu, no inteligentná a príťažlivá Elizabeth mu chtiac-nechtiac pomotala hlavu. Ich dcéra Mad (Alice Halsey), očarujúce a zvedavé dieťa, zdedila tvrdohlavosť aj cieľavedomosť po mame.

V živote Elizabeth zohráva dôležitú úlohu aj jej susedka Harriet Sloan (Aja Naomi King). Jej postava v seriáli sa značne líši od pôvodnej knižnej postavy. Harriett je v knihe oveľa viac

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Filmy

Seriály

Tipy na filmy a seriály

Životy žien

Kultúra, Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie