Denník N

Francúzske ostrovy Mayotte trápia imigranti. Paríž preto mení ústavu a chce zrušiť „papierové deti“

Obyvatelia ostrovov Mayotte protestujú proti imigračným vlnám z neďalekých území. Foto - TASR/AP
Obyvatelia ostrovov Mayotte protestujú proti imigračným vlnám z neďalekých území. Foto – TASR/AP

Deti narodené prisťahovalcom na ostrovoch Mayotte v Indickom oceáne už automaticky nedostanú francúzske občianstvo. Kritici návrhu hovoria, že vláda takto len ustupuje silnejúcej krajnej pravici.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ostrovy Mayotte ležiace medzi Mozambikom a Madagaskarom delí od pevninského Francúzska okolo 7500 kilometrov. Priepasť medzi týmito dvoma územiami sa ešte zväčšuje.

Minister vnútra Gérald Darmanin tento mesiac oznámil, že vláda plánuje zmeniť francúzsku ústavu s cieľom zrušiť automatické právo na francúzske občianstvo pre deti narodené prisťahovalcom na ostrovoch. Tým sa Mayotte stane jedinou časťou Francúzska, kde sa neuplatňuje takzvané jus soli – právo na občianstvo, ktoré je súčasťou francúzskych zákonov od 16. storočia. Jeho podstatou je, že osoba narodená na území francúzskeho štátu sa automaticky stáva jeho občanom.

Tento princíp je zakotvený vo francúzskej ústave a má zabezpečiť, aby v celom Francúzsku, či už v tom pevninskom alebo v zámorí, platili rovnaké zákony.

Ukončenie získania občianstva na základe miesta narodenia, ktoré presadzuje vláda, by sa pritom týkal iba ostrovov Mayotte a nie celého Francúzska.

„Takýto zákon by predstavoval veľký problém pre nedeliteľnosť republiky,“ povedala pre stanicu RFI Marie-Laure Basilien-Gainche, profesorka práva z Univerzity Jeana Moulina v Lyone.

Zámer vlády už privítali pravicové strany – Republikáni aj krajne pravicové Národné združenie. Proti tomuto kroku je však francúzska ľavica, ktorá v ňom vidí „útok na samotnú myšlienku občianstva“ a snahu udeľovať občianstvo na rasovom pôvode.

Socialisti oznámili, že budú hlasovať proti tejto zmene a hovoria, že vláda takto len ustupuje krajnej pravici.

Foto – Wikimedia Commons

Proti histórii

Kontroverzný návrh vláda predstavila tri týždne po tom, čo francúzsky najvyšší súd zrušil veľkú časť nového imigračného zákona, ktorý mal skomplikovať imigráciu do Francúzska a sprísniť systém vyplácania sociálnych dávok prisťahovalcom.

Pre Francúzsko, ktoré je podľa agentúry Reuters jednou z európskych bášt krajne pravicových protiimigračných strán, je imigrácia dlhodobo problémom. Vlani v krajine zaregistrovali rekordný počet žiadostí o azyl – viac ako 142-tisíc.

Zámer odobrať právo na občianstvo obyvateľom ostrov Mayotte kritizovali viaceré francúzske média. Investigatívny web Mediapart napísal, že revízia ústavy by bola „proti histórii (Francúzska), nebezpečná pre nás všetkých a zbytočná, pokiaľ ide o jej cieľ obmedziť nelegálne prisťahovalectvo“.

Stanica France Info vo svojom úvodníku napísala, že Macron „kráča po tenkom ľade“, keď podstupuje takéto „politické a právne riziko“.

Kolonizované ostrovy

Mayotte tvoria dva ostrovy, ktoré sú súčasťou Komorských ostrovov. Tie Francúzi kolonizovali v 19. storočí.

V 70. rokoch minulého storočia si väčšina ostrovov odhlasovala nezávislosť a nový názov Komory. Obyvatelia ostrovov Mayotte

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Emmanuel Macron

Francúzsko

Svet

Teraz najčítanejšie