Denník N

Bude Ukrajina ako západné Nemecko?

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Putin vidí koniec vojny ako koniec prozápadnej Ukrajiny.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je bulharský politológ

Vo svete dnes do veľkej miery vládne neistota, no istí si môžeme byť aspoň tým, že ďalším prezidentom Ruskej federácie, ktorého si voliči zvolia v polovici marca, bude opäť Vladimir Putin.

Stávkou na istotu je aj to, že Putin sa nechystá vstúpiť do žiadnych zmysluplných rokovaní pred americkými voľbami. Vie však prekvapiť. A hoci by bolo chybou brať moskovské reči o „konci vojny“ príliš vážne, bolo by aj chybou ich úplne ignorovať.

Putin sa už raz spálil, keď očakával, že Trumpova Amerika bude jeho prirodzeným partnerom. Trump je stelesnením nepredvídateľnosti, a to je niečo, čo Moskva nenávidí. V stredu ruský prezident v rozhovore pre štátnu televíziu povedal, že Joe Biden je „skúsenejší a predvídateľnejší“. Asi to myslí vážne.

V inom pozoruhodnom rozhovore, tentoraz s bývalým moderátorom Fox News Tuckerom Carlsonom, Trumpa takmer nespomenuli. Namiesto toho ruský prezident obvinil Poľsko z toho, že môže za rozpútanie druhej svetovej vojny; povedal, že NATO je vinné za ruskú inváziu na Ukrajinu a že bývalý britský premiér Boris Johnson bol osobne zodpovedný za to, že vojna sa neskončila okamžite v marci 2022.

Rusko za svoj skromný vojenský progres platí veľmi vysokú ľudskú cenu. To všetko znamená, že pribúdajú náznaky, že by sa Moskva mohla rozhodnúť tlačiť na „koniec vojny“ v momente, keď sa tak Európania, ako aj Američania pripravujú na voľby.

Putin využil stretnutie s Carlsonom ako príležitosť, aby dal jasne najavo svoju túžbu rokovať. „Poviem vám, čo v tejto veci hovoríme a čo oznamujeme vedeniu USA,“ povedal ruský prezident. „Ak naozaj chcete prestať bojovať, musíte prestať dodávať zbrane. O niekoľko týždňov sa to skončí. To je všetko. A potom sa môžeme dohodnúť na nejakých podmienkach.“

Podľa Moskvy by mal povojnový status Ukrajiny v ideálnom prípade pripomínať budúcnosť palestínskeho štátu, ako si ho predstavuje izraelská extrémna pravica. V najlepšom prípade by šlo o okupované územie, prinajhoršom o demilitarizovaný, vyľudnený a ekonomicky neudržateľný štát.

Inými slovami, Putin vidí koniec vojny ako koniec prozápadnej Ukrajiny. Ako pred časom poznamenal poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoljak: „Rusko nebojuje o územie. Bojuje za svoje právo žiť v minulosti.“

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie