Denník N

Ako môže znieť Mozart v roku 2024? Priestorovo, hravo a elektronicky

Koncert Mozart Reflections na festivale Konvergencie bude vďaka videoprojekciám Jána Šicka audiovizuálnym večerom
Koncert Mozart Reflections na festivale Konvergencie bude vďaka videoprojekciám Jána Šicka audiovizuálnym večerom

Bude to rozhodne veľmi špecifická forma pocty, hovoria o koncerte Mozart Reflections hudobníci Pjoni a Stroon.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Mohli to pokojne odbaviť tým, že zahrajú iba jeho diela. Je z čoho vyberať, pretože patrí medzi najznámejších a najplodnejších autorov.

Ale festival Konvergencie robí len to, čo má už 25 rokov v názve – zbližuje rôznu hudbu a ponúka nielen klasiku.

Mozartovská mozaika

Platí to aj o aktuálnej zimnej verzii, ktorá je opäť venovaná jednému skladateľovi. Od štvrtka do nedele 25. februára bude v Slovenskej národnej galérii šesť koncertov, na ktorých zaznie trinásť skladieb Mozarta.

Nebude to len ďalšie nové oprašovanie 18. storočia. Festivalovým hosťom je totiž aj fínsky klavirista, skladateľ a dirigent Olli Mustonen, ktorý zahrá svoje diela, a v programe je večer s názvom Mozart Ref­lections, na ktorom zaznejú dve premiéry od mladých domácich autorov.

„Zadanie bolo voľné, bavili sme sa o presahu Mozartovej hudby do súčasnosti a akým výrazným spôsobom je jeho odkaz stále prítomný,“ hovorí Jonatán Pastirčák alias Pjoni.

V minulosti už autorsky spracoval hudbu Mariána Vargu s využitím

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hudba

Kultúra

Teraz najčítanejšie