Denník N

Adrián Guľa: Oslovil ma klub z Ruska, odmietol som. O hodnotách nehovorím, ja ich žijem

Futbalový tréner Adrián Guľa. Foto - Michaela Brůhová
Futbalový tréner Adrián Guľa. Foto – Michaela Brůhová

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V novembri minulého roka dostal výpoveď v Dunajskej Strede. Adrián Guľa si od šéfa Oszkára Világiho vypočul, že klub chce ísť iným smerom. „Neviem, čo to znamená, ani po tom nepátram,“ hovorí v rozhovore pre Denník N tréner, ktorý sa len pred pár dňami vrátil zo stáže v známom dánskom klube Nordsjælland.

Vrátil sa do najturbulentnejšieho obdobia slovenskej futbalovej reprezentácie v ostatnom období. Tréner Francesco Calzona sa dohodol s Neapolom na zmluve do konca sezóny, čiže minimálne do leta bude sedieť na dvoch stoličkách.

A Guľovo meno je jedno z tých, o ktorých sa začalo hovoriť, keby nastal čas hľadať nového trénera. „Nepočítam s tým, ale mám jasnú predstavu, kto by to v prípade potreby mal byť. A nehanbím sa za to,“ vysvetľuje Denníku N a menuje konkrétne meno.

V rozhovore sa dočítate aj:

  • kto by bol podľa Guľu najvhodnejším trénerom Slovenska, ak by po Eure nepokračoval tréner Calzona;
  • čo ho zaujalo a inšpirovalo na tréningoch reprezentácie a rozhovoroch s Calzonom;
  • ako vyzeralo stretnutie so šéfom Dunajskej Stredy, na ktorom sa dozvedel o svojom konci;
  • kluby z ktorých krajín ho oslovili tesne po konci v Dunajskej Strede a ktoré krajiny z Ďalekého a zo Stredného východu to boli;
  • o ponuke z Ruska, ktorú dostal ešte počas pôsobenia na lavičke Dunajskej Stredy;
  • čím ho najviac zaujal klub Nordsjælland počas stáže.

V týchto dňoch vládne futbalu na Slovensku informácia o tom, že kouč Francesco Calzona bude sedieť na dvoch stoličkách – povedie reprezentáciu na Eure aj Neapol v závere sezóny. Ozval sa vám Slovenský futbalový zväz (SFZ), aby zisťoval, či by ste mali záujem viesť národný tím?

Nie a ani s tým nepočítam. Venujem sa zatiaľ len tomu, čo je realita: úžasný krok Francesca Calzonu, za ktorý mu veľmi gratulujem. Nehovorím o tom, či mal alebo nemal zostať na lavičke, ale dostal úžasnú ponuku od talianskeho majstra, čo je skvelý úspech.

Nepočítate s tým preto, že sa vďaka veku ešte necítite na národný tím, ktorý má o poznanie pomalšie tempo ako vedenie futbalového klubu?

Vedel by som si predstaviť aj prácu s časom pri národnom tíme, koniec koncov mám skúsenosti s tímom do 21 rokov. Sú aj mladí tréneri, ktorí môžu úspešne viesť národné tímy. Musíte mať obrovskú trénerskú kvalitu a schopnosť pracovať v úplne inom režime ako v klubovom futbale. Poviem aj za seba: som veľmi vďačný za skúsenosti s dvadsaťjednotkou, áčko je však ešte o úroveň vyššie; vediete najlepších futbalistov v krajine a to je niečo, čo ma do budúcnosti veľmi láka.

A prečo ste sa nad tým nezamýšľali?

Pracoval som v klube, v ktorom som dával práci maximum. Reprezentácii sa začalo dariť, hrala skvelo, dostala sa na Euro. Nebol preto dôvod myslieť na to ako na trénerskú výzvu. Zároveň v prípade ponuky by som uprednostnil klubový futbal.

Po konci Štefana Tarkoviča ste mi hovorili, že máme na Slovensku expertov, z ktorých by sa dalo vyberať. V prípade, že po Eure Francesco Calzona zostane na lavičke Neapola a reprezentácia bude hľadať nového kouča, vidíte to stále rovnako?

Veril som od začiatku Francescovi Calzonovi a jeho kvalitám, pretože som mal možnosť vidieť tréningy, akým spôsobom hráči fungujú, či rozprávať sa s ním. Keby však Slovensko hľadalo trénera národného tímu, môj názor je, že jednoznačne by ním mal byť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

Futbalová Niké liga

futbalová reprezentácia

Rozhovory

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie