Denník N

Máš ho? Si nebezpečný. Nemáš? Boj sa o život. Konflikt na Ukrajine sa zmenil na vojnu dronov (reportáž)

Inštruktor učí ukrajinských vojakov, ako odstaviť dron z prevádzky. Foto N - Gabriel Kuchta
Inštruktor učí ukrajinských vojakov, ako odstaviť dron z prevádzky. Foto N – Gabriel Kuchta

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Trinásť sekúnd. Malá chvíľka napätia na cvičisku kdesi na juh od Kyjiva.

Inštruktor Boris takto určil časový priestor na reakciu vojaka, keď zbadal dron letiaci rýchlosťou 80 kilometrov za hodinu. Dá sa vôbec správne zareagovať za taký krátky čas?

Rozprávame sa o tom celí zablatení v ukrajinskom výcvikovom stredisku. Tu sa cítime v bezpečí aj vtedy, keď výcvik na chvíľu naruší letecký poplach. Tréning elektronického boja s dronmi tak na chvíľu nahradí simulácia boja v zákopoch.

Nikdy nie si v bezpečí

Jednou z dôležitých odnoží ukrajinského obranného priemyslu sú dnes rušičky, teda nástroje, ktoré majú zastaviť operátorov ruských dronov ničiacich už dlhé mesiace ukrajinské mestá, infraštruktúru a vojakov aj ich techniku. Tréning používania rušičiek je dnes súčasťou vojenského výcviku, ktorý sme mohli sledovať priamo v teréne.

Rušičky dronov vyrába ukrajinská firma Kvertus. Pôvodne ich vyvinula pre colníkov

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie