Denník N

Vládna koalícia napráva vlastnú chybu. Premlčanie pri znásilnení ostane dvadsať rokov

Premiér Robert Fico a minister spravodlivosti Boris Susko sú obaja zo Smeru. Foto – TASR
Premiér Robert Fico a minister spravodlivosti Boris Susko sú obaja zo Smeru. Foto – TASR

Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer) predložil na vládu novelu, ktorou vracia premlčacie lehoty pri násilných trestných činoch do pôvodného stavu. Návrh chce vládna koalícia opäť presadiť v skrátenom legislatívnom konaní. PS avizuje, že ho podporí.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Po dvoch týždňoch od presadenia novely Trestného zákona v parlamente napráva vláda Roberta Fica svoju chybu. Narýchlo presadzuje ďalšiu zmenu trestných kódexov, aby zachovala súčasné premlčacie lehoty pri násilných trestných činoch.

Pri zločinoch, ako sú vraždy, zabitie, ublíženie na zdraví, hrubý nátlak, zavlečenie do cudziny, znásilnenie, sexuálne násilie, sexuálne zneužívanie, týranie či obchodovanie s ľuďmi alebo únos a výroba detskej pornografie by mala po schválení novely ostať zachovaná dvadsaťročná premlčacia lehota.

V nedávno schválenej novele vládni poslanci Smeru, Hlasu a SNS odhlasovali, že sa skráti z dvadsiatich na desať rokov, čo vyvolalo veľkú kritiku. Koaliční politici to potom obhajovali aj tak, že prijímajú rovnaké premlčacie lehoty ako napríklad v Česku, Rakúsku či Nemecku. Rýchlo sa ukázalo, že to nie je pravda.

Pri schvaľovaní novely padol aj známy výrok poslanca Smeru Richarda Glücka:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Boris Susko

Ficova vláda

Slovensko

Teraz najčítanejšie