Denník N

Vývoj bojov (728. deň): Abrams už bojuje a je lepší ako Leopard, tvrdia tankisti zo 47. brigády

Abrams v ukrajinskej armáde. Foto - X
Abrams v ukrajinskej armáde. Foto – X

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Tankisti z jednotky, ktorá má oba západné typy tankov, porovnali ich schopnosti a opísali účinnosť Abramsov v boji.
  • Veliteľ jednotky ukrajinských Su-24 tvrdí, že dnes ich lieta viac ako pred vojnou.
  • Rusi bez dôkazov tvrdia, že sa už bojuje v centre Robotyného. Isté je, že dobyli dedinu Pobjeda smerom na Vuhledar.
  • Mapa dňa – Robotyne a oblasť Marjinky.
  • Videá dňa – jedno z prvých videí z použitia munície GLSDB; ruský Su-25 v nízkom lete nad zničenou Avdijivkou; ukrajinská posádka opúšťa svoj poškodený tank.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za stredu 21. februára. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Tankisti z jednotky, ktorá má oba západné typy tankov, porovnali ich schopnosti a opísali účinnosť Abramsov v boji. Zo 47. mechanizovanej brigády ukrajinskej armády sa stala jedna z najťažšie skúšaných, ale zároveň elitných jednotiek. V lete sa neúspešne pokúšala za cenu ťažkých strát preraziť k Azovskému moru pri Robotynom, no od októbra sa mimoriadne osvedčila v obranných bojoch o Avdijivku.

Už pred letnou ofenzívou dostala Magura, ako znie názov brigády, najlepšiu výzbroj, akú mali Ukrajinci k dispozícii. Jej sila stála najmä na bojových vozidlách pechoty Bradley a nemeckých tankoch Leopard.

47. brigáda teraz používa aj americké tanky Abrams a telegramový kanál Dôstojník zverejnil ich hodnotenie členmi posádok.

S Abramsmi sú veľmi spokojní. Veľmi chvália elektronické vybavenie a výkonný 120-milimetrový kanón: „Je rýchly, presný a účinný,“ hovoria. „Veľmi spoľahlivo zasahuje cieľ na vzdialenosť 2,5 až 3 kilometre… Pre predstavu, aký je kanón presný – aj keď sa nepriateľské vozidlá

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Editori a reportéri Denníka N Roman Pataj, Vladimír Šnídl, Tomáš Vasilko a Mirek Tóda zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie