Denník N

V USA hovoria, že Rusi chcú umiestniť jadrové zbrane do vesmíru. Ako by mohli vyzerať a čo by mohli spôsobiť

Ruský prezident Vladimir Putin (tretí sprava), minister obrany Sergej Šojgu (druhý sprava) a prezident Tatárskej republiky Rustam Minnichanov (celkom vpravo) prechádzajú popri strategickom bombardéri Tu-160M pri návšteve Kazanskej leteckej továrne v stredu 21. februára 2024. Foto - TASR/AP
Ruský prezident Vladimir Putin (tretí sprava), minister obrany Sergej Šojgu (druhý sprava) a prezident Tatárskej republiky Rustam Minnichanov (celkom vpravo) prechádzajú popri strategickom bombardéri Tu-160M pri návšteve Kazanskej leteckej továrne v stredu 21. februára 2024. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Pred týždňom unikli informácie, že podľa amerických tajných služieb chce Putin umiestniť jadrovú zbraň na obežnú dráhu Zeme. Vyvolalo to paniku a vládni predstavitelia ľudí upokojovali, že sa im nič nestane.

Jadrové zbrane vo vesmíre neútočia na mestá ani obyvateľov. Útočia na satelity.

Bezpečnostný analytik a odborník na jadrové zbrane z Karlovej univerzity Vlastislav Bříza Denníku N povedal, že jadrový výbuch vo vesmíre – veľmi laicky povedané – „usmaží iné satelity na obežnej dráhe“. Naruší to každodenný život, telekomunikácie, médiá alebo GPS navigácie, ale aj vedenie vojen, pretože väčšina moderných zbraní je navádzaná satelitmi.

Ukrajina však vlastné satelity nemá. Rusi by teda zaútočili na tie americké, „čím by Ruská federácia Spojeným štátom prakticky vyhlásila vojnu“.

Podľa Břízu však netreba panikáriť, pretože neverí, že ruský vývoj je tak ďaleko.

V článku sa dočítate:

  • prečo je dôležité mať prevahu vo vesmíre, o čom je Kozmický dohovor a čo boli Hviezdne vojny;
  • ako by vesmírna jadrová zbraň mohla vyzerať a čo by jej použitie znamenalo pre vedenie vojen aj náš každodenný život;
  • ako na uniknuté informácie zareagoval Putin a jeho minister obrany Šojgu a prečo tvrdia, že neporušujú dohody;
  • aké iné jadrové zbrane Rusko momentálne vyvíja a či nimi dokážu zasiahnuť akýkoľvek bod na Zemi;
  • či podľa Břízu Rusi použijú taktické jadrové zbrane na Ukrajine.

Prečo je dôležité mať prevahu vo vesmíre?

Jadrovú bombu vo vesmíre prvýkrát otestovali USA už v roku 1962. Odpálili ju z atolu Johnston v Tichom oceáne v rámci operácie nazvanej Starfish Prime.

Vybuchla vo výške 400 kilometrov v atmosfére, ale elektromagnetický impulz bol taký silný, že prerušil telefónne služby na Havaji a zničil niekoľko satelitov, ktoré obiehali v okolí.

O päť rokov neskôr mali USA, Veľká Británia a Sovietsky zväz na stole Kozmický dohovor, ktorý zakazuje umiestňovať jadrové zbrane a iné zbrane hromadného ničenia na obežnú dráhu Zeme, Mesiac alebo iné vesmírne telesá.

Za vlády amerického prezidenta Ronalda Reagana existoval podľa odborníka na jadrové zbrane Vlastislava Břízu v USA program nazvaný Hviezdne vojny. „Hviezdne vojny, hoci vývoj ani zďaleka nebol tak ďaleko, ako ho Reagan prezentoval, zapôsobili na sovietske vedenie tak veľmi, že oni sami zintenzívnili svoj projekt vesmírnych vojen, ale neboli schopní ho financovať,“ dodal.

Rusi si však podľa Břízu doteraz uvedomujú silu takejto zbrane, ktorá zabezpečuje nadradenosť vo vesmírnom súboji. „A ak máte nadradenosť vo vesmíre, máte obrovskú výhodu, pretože drvivá väčšina moderných zbraňových systémov funguje na báze satelitného navádzania a vyradenie vyšších satelitných systémov by mohlo paralyzovať vaše možnosti, ako udrieť na nepriateľa,“ hovorí Bříza.

Bloomberg píše, že podľa informácií zo zdrojov blízkych americkým spravodajským službám by k vyslaniu jadrových zbraní na orbitu Zeme malo dôjsť ešte tento rok.

Hoci Rusko má na čo nadväzovať, keďže výskum prebieha od 70. rokov, Bříza si nemyslí, že je „vo fáze sériovej výroby zbrane“. Domnieva sa, že Rusko, rovnako ako USA, ale aj Čína a India, sa snaží tieto systémy získať, ale vývoj zatiaľ nie je tak ďaleko.

„Za Sovietskeho zväzu prebiehal výskum v tejto oblasti v troch smeroch. Prvý bol takzvaný laserový program, v rámci ktorého bol na Zemi umiestnený vysokovýkonný laser, ktorý mal zostreľovať objekty na orbite. Druhá fáza boli

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vesmír

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie