Denník N

Koalícia na tretíkrát opravuje zákon, ktorým chce siahnuť na právomoci miest a obcí. K Rážovej novele už majú výhrady aj úrad vlády, ministri a NBÚ

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vyzerá to ako nekonečný príbeh. Poslanci Smeru Erik Kaliňák a Ján Mažgút prišli v novembri 2023 s návrhom cestného zákona, ktorý by štátu umožnil diktovať samosprávam, ako majú vyzerať ich cesty.

Samosprávy túto novelu rázne odmietli a koaličným poslancom vyčítali okrem obsahu novely aj to, že ju s nimi najprv nekonzultovali.

O novele niekoľko mesiacov nebolo počuť, až do 15. februára, keď ju Kaliňák a Mažgút stiahli z parlamentu. Vzápätí sa v skrátenom medzirezortnom konaní objavil takmer identický návrh zákona – ktorý však chcel ešte viac obmedziť právomoci žúp, miest a obcí.

Predložil ho minister dopravy Jozef Ráž ml. (za Smer). Opäť sa zdvihla vlna kritiky, no na rozdiel od Kaliňáka a Mažgúta mu trvalo len pár dní, kým v stredu po rokovaní vlády oznámil, že ho stiahne opäť a predloží ďalší.

Mestá nebudú musieť vopred posielať ministerstvu dopravy na schválenie dopravné značky. Ministerstvo tento bod z návrhu vypustí a novelu znovu predloží do pripomienkového konania.

Ráž hovorí, že návrh upraví, pretože akceptoval argumenty ZMOS-u a Únie miest Slovenska (ÚMS). Zrejme však toho bude musieť zmeniť omnoho viac, pretože k návrhu sa medzičasom už stihli vyjadriť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Jozef Ráž

Slovensko

Teraz najčítanejšie