Denník N

Po pôrode takmer prišla o život. Keď videla, v akom stave je nemocnica, spustila zbierku

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Nedostali sme peniaze ani na rekonštrukciu, na nové špičkové prístroje sme radšej od vedenia nemocnice nepýtali financie, hovorí lekár z bratislavského Ružinova.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Renáta Hall po pôrode takmer prišla o život. Keď koncom roka 2022 ležala v nemocnici v bratislavskom Ružinove a do žíl jej tiekol desiaty balíček krvi, mala veľa času pozorovať prostredie okolo seba. Na Anestéziologicko-resuscitačnom oddelení ju od vedľa ležiacich pacientov – mužov – oddeľovali plášte prehodené cez tyč, aby mala po pôrode aspoň trochu súkromia. Zdravotné sestry jej medzi rečou povedali, že si samy musia nakupovať pracovné oblečenie a obuv. To isté platí aj pre lekárov.

Na novorodeneckom oddelení cez staré okná v zime prefukovalo a v sociálnom zariadení bola pleseň. A to ešte mala šťastie, že sa jej ušiel nadštandard, kde sú na izbe len dve matky a je tam sprcha aj záchod. Väčšina žien v štandardných izbách musela chodiť do sprchy na chodbu.

Pre ženu po pôrode sú sociálne zariadenia kľúčové, sprchovať sa musia niekoľkokrát do dňa. Chodiť cez celú chodbu po vyčerpávajúcom pôrode do sprchy je veľmi náročné.

Napriek prostrediu jej však v tejto nemocnici lekári a sestry zachránili život a priviedli na svet zdravú dcéru. Renáta Hall sa preto ešte na nemocničnej posteli rozhodla, že využije svoje profesionálne kontakty a rozbehne zbierku. Je odborníčka na vysoké školstvo, pracovala na reforme vysokých škôl, v bývalej vláde bola aj poradkyňou premiéra pre vysoké školstvo.

Za vyzbierané peniaze nakúpia do bratislavskej nemocnice v Ružinove špecializované prístroje, vďaka ktorým dokážu operovať dieťa ešte pred jeho narodením – napríklad mu dokážu dať transfúziu ešte v maternici.

Lekár Vladimír Ferianec so svojím tímom sa venuje fetálnej medicíne vyše 15 rokov a niektoré zákroky vykonali ako prví na Slovensku – a dokonca aj celosvetovo.

Náročné tehotenstvo po štyridsiatke ju prekvapilo

Renáta Hall mala 45 rokov, keď sa s manželom rozhodli pre dieťa. Keďže mala pomerne

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Pôrody

Zdravotníctvo

Slovensko

Teraz najčítanejšie