Denník N

Pediatrička Jaššová: Hovoriť s rodičmi pacientov ma naučila online poradňa. Lekár nepotrebuje prísny výraz, ale empatiu

Pediatrička Denisa Jaššová. Foto N - Tomáš Benedikovič
Pediatrička Denisa Jaššová. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Detská lekárka Denisa Jaššová denne zodpovie desiatky otázok rodičov o detských chorobách, príkrmoch či podávaní liekov. Väčšinu z nich jej rodičia nepoložia v nemocnici ani v ambulancii, ale cez internet. „Ak neštudovali medicínu, nemajú odkiaľ vedieť, ako mnohé situácie vyhodnotiť. Ja sa tiež všeličo pýtam svojej účtovníčky, lebo som v účtovníctve laik,“ hovorí.

Rodičom radí cez svoj osvetový instagramový profil, v minulosti viedla online poradne aj na platforme Modrý koník, dodnes pokračuje na portáli Mama gang +. „Pre mňa bola online poradňa najlepšou školou v komunikácii s pacientmi a ich rodičmi. Vďaka nej som sa dopracovala k ľudskejšiemu žargónu a dokážem s pacientmi a ich rodičmi hovoriť vecne a nezahlcovať ich informáciami.“

Mladí rodičia podľa nej majú o zdraví viac vedomostí než predošlé generácie. Napriek tomu mnohí nevedia, ako dieťaťu správne zrážať teplotu či na akom princípe funguje očkovanie. „Odkedy sa mi narodil syn, mám väčšie pochopenie pre rodičovský strach,“ hovorí s tým, že otázky, nad ktorými sa v ambulancii alebo pri počítači v minulosti pozastavovala, dnes nesúdi: „Strach o dieťa je paralyzujúci a viem, aká dôležitá je empatia a upokojenie rodiča.“

S Denisou Jaššovou sme sa rozprávali aj o tom:

  • prečo je podľa nej v poriadku, ak pacienti a ich rodičia hľadajú druhý lekársky názor na internete;
  • koľko si pacienti alebo rodičia zapamätajú z toho, čo im lekár povie v ambulancii;
  • čo si myslí o organizovaní „kiahňových párty“;
  • prečo by sa podľa nej rodičom pred narodením dieťaťa zišla rovnaká príprava, akú musia absolvovať adoptívni rodičia;
  • či sa neobávala o svoju povesť, keď začala radiť v poradniach na stránke Modrý koník;
  • že sa musela po narodení syna v rôznych aspektoch starostlivosti o dieťa dovzdelať a prečo sa za to nehanbí.

Pred tromi rokmi ste si založili osvetový profil na Instagrame, kde sa vám začali ozývať rodičia s otázkami o zdraví detí. Bolo od začiatku vaším úmyslom vytvoriť internetovú poradňu pre rodičov?

Od začiatku kariéry určite nie. Mojím hlavným cieľom bolo komunikovať o témach súvisiacich so starostlivosťou o zdravie detí. Sama som sa v tom čase začala ocitať na materských fórach a videla som, čo tam koluje. Mala som pocit, že rodičia nemajú správne informácie. Povedala som si, že osvetový instagramový účet by mohol byť používateľsky dobre tolerovaným spôsobom, ako by sa rodičia mohli dostať k správnym informáciám.

Prečo podľa vás matky a otcovia píšu vám, lekárke, ktorú osobne nepoznajú a môžu s ňou v danom momente komunikovať len online, namiesto toho, aby sa s otázkami obrátili na svojho pediatra?

Myslím si, že rodičia sa obracajú aj na svojich pediatrov. Existuje štúdia, ktorej výsledky ukazujú, že pacient si po odchode z ordinácie lekára zapamätá len zanedbateľnú časť z toho, čo mu lekár povedal. Ak sa rodičia pýtajú online, skôr to vnímam tak, že sa chcú uistiť, či správne rozumeli svojmu pediatrovi, alebo sa chcú spýtať na niečo, čo sa zabudli opýtať u lekára. Cez víkendy sa rodičia cez internet radia napríklad aj o akútnych veciach, keď je ambulancia, ktorú navštevujú, zatvorená, a dúfajú, že dostanú odpoveď na svoju otázku ihneď. A, samozrejme, sú aj ľudia, ktorí na internete hľadajú druhý lekársky názor, pretože nie sú stotožnení s názorom svojho pediatra.

Je konzultácia s neznámym lekárom cez internet podľa vás vhodný spôsob, ako získať druhý odborný názor?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hoaxy a propaganda

Rodičovstvo

Rozhovory

Vzťahy

Zdravotníctvo

Životy žien

Rodina a vzťahy, Zdravie

Teraz najčítanejšie