Denník N

Zomrel fotograf Dmitrij Markov. Mal 42 rokov a ukazoval alkoholom aj násilím zdevastované Rusko

Autoportrét Dmitrija Markova. Foto - D. M.
Autoportrét Dmitrija Markova. Foto – D. M.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Životy dvoch slávnych Rusov boli prepojené fotografiou, ktorú jej autor vydražil za 26-tisíc dolárov. Výťažok venoval neziskovým organizáciám OVD-Info a Apologija protesta, ktoré poskytujú právne služby ľuďom zadržaným na opozičných demonštráciách v Rusku.

Ide o ikonický záber zo súdu s Navaľným v roku 2020, ktorý obletel svet a v kondenzovanej podobe ukázal brutálnu povahu režimu v Moskve. Autora snímky zadržali pri protestoch na podporu najznámejšieho odporcu Putina.

Je to scéna ako z filmu. Holá miestnosť policajnej služobne, na stene iba portrét prezidenta. Pod ním sedí policajný ťažkoodenec s plastovými chráničmi a s čiernou kuklou. V ruke zviera mobilný telefón. Cez priezor škúli na muža, ktorý si ho práve nenápadne odfotil.

Foto – Dmitrij Markov

V tom čase už Dmitrij Markov fotografoval iPhonom, pretože fotoaparát

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vizuálne umenie

Kultúra, Svet

Teraz najčítanejšie