Denník N

Z Londýna sa vrátila do Humenného a založila NERV. Chcela som urobiť niečo pozitívne, hovorí Jana Bercelová

Jana Bercelová. Foto N - Peter Lázár
Jana Bercelová. Foto N – Peter Lázár

Pred piatimi rokmi rozbehla Jana Bercelová v priestoroch bývalého závodu Zekon umelecké a komunitné centrum – NERV Platforma. „Slovo NERV nie je skratka,“ upozorňuje. „Nerv je nerv. A o to ide. Je citlivý a potrebuje spracovávať podnety.“

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Prvýkrát opustila Humenné, keď mala sedemnásť. Bolo to začiatkom 90. rokov, keď podobne ako mnohí jej rovesníci, aj Jana Bercelová túžila spoznať svet a uniknúť pred realitou malého mesta. „Zaujímalo nás umenie a naše mesto bolo pre nás malé a nezaujímavé. Spomínam si, že sme sa chodili z nadjazdu pozerať na koľajnice a predstavovali si, ktorý vlak bude ten náš a vyslobodí nás odtiaľto,“ hovorí.

Po skúsenostiach so životom vo viacerých väčších mestách sa napokon na 15 rokov usadila v Londýne. Študovala na umeleckej škole, robila výstavy a bývala vo štvrti, kde o kultúrne podujatia nemala núdzu.

Keď dosiahla, čo si v mladosti vysnívala, začala v nej narastať potreba vrátiť sa a vytvoriť niečo v meste, z ktorého odišla. V Humennom napokon založila NERV Platformu – priestor pre súčasné umenie a kultúrno-komunitné centrum.

NERV sídli v priestoroch bývalého závodu Zekon. Foto N – Peter Lázár
Interiér kultúrno-komunitného centra NERV v Humennom. Foto N – Peter Lázár
Bývalé sprchy sa premenili na zelenú oázu. Foto N – Peter Lázár

Mladí odišli a mesto zaspalo

Keď sa Jany Bercelovej opýtate, ako by zadefinovala NERV, jedna z jej odpovedí je, že je to priestor na

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vizuálne umenie

Životy žien

Kultúra

Teraz najčítanejšie