Denník N

Naši nepriatelia rozumejú iba sile

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Naši nepriatelia rozumejú iba sile.

Ich zbraňami sú moc a prachy.

Našimi zbraňami sú pravda a láska.

A výdrž!

Výdrž preto, že dobro a zlo sú večné.

Buďme na nohách každý deň!

Kdekoľvek sme a tak, ako vieme.

Toto bol môj krátky prejav na pražskom zhromaždení 21. februára 2024 – v deň uctenia pamiatky Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny, zavraždených pred šiestimi rokmi. Premýšľal som o tých niekoľkých vetách dlho. Trápil ma pritom pocit márnosti. Slová vyšumia a treba dúfať, že zločin samotný zostane v kolektívnej pamäti. A veriť, že časom sa meno Ján Kuciak zmení na symbol, legendu a mýtus odporu proti zvrátenej moci. Hovorím o pozitívnom symbole, legende a mýte. Na Slovensku.

Ľudia kúsok od našich hraníc majú tie svoje. Podaktoré medzičasom prerastú národné hranice. V poslednom čase napríklad meno Alexeja Navaľného, dlhodobého opozičného väzňa v Rusku. Už nežije. ‚Navaľnyj‘ sa zapíše do dejín. Vedľa mien ako Putin (nadnárodný a mocne negatívny „monomýtus“) a jeho predchodcovia (Hitler, Stalin a podobní) to bude symbol, legenda a mýtus nádeje. Fico ako bezvýznamná postavička z civilizačnej periférie bude zabudnutý.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Komentáre

Teraz najčítanejšie