Denník N

Dostal sa Fico opravou premlčania do pasce? A dostali prezidentka a opozícia ďalšiu šancu? (otázky a odpovede)

Robert Fico so svojimi ministrami. Vláda už nepúšťa fotografov médií na začiatok rokovaní vlády a zábery robí iba fotograf Úradu vlády. Foto – úrad vlády
Robert Fico so svojimi ministrami. Vláda už nepúšťa fotografov médií na začiatok rokovaní vlády a zábery robí iba fotograf Úradu vlády. Foto – úrad vlády

Koalícia aj potom, ako prišla s opravou premlčania znásilnenia, ďalej naťahuje zverejnenie novely Trestného zákona. Teoreticky to môže naťahovať až do 15. marca, keď bude novela účinná.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vládna koalícia opravuje chybu, o ktorej stále nepriznala, že bola chybou. Vracia premlčacie lehoty pri znásilneniach či vraždách do pôvodného stavu. Už by teda tieto skutky nemali byť premlčané po desiatich, ale až po dvadsiatich rokoch.

Návrh tejto zmeny schválila vláda vo štvrtok a chce, aby o nej parlament rokoval v skrátenom legislatívnom konaní. Účinnosť totiž navrhuje na 15. marca, teda ani nie o mesiac. Iná lehota neprichádza do úvahy, ak chce koalícia zachrániť to, čo sama presadila 8. februára – teda skrátenie premlčania aj pri násilných trestných činoch.

Koalícia sa tak sama dostala pod časový tlak a tým, že musí konať rýchlo, aj do argumentačnej pasce. Ak zrazu ukáže, že návrh zákona sa dá rýchlo zverejniť v zbierke zákonov, hoci aktuálne koná pomaly, dokáže vlastnú obštrukciu.

Aby sme túto komplikovanú situáciu spriehľadnili, odpovedáme na viaceré otázky o tom, čo môže nasledovať.

Podstatné predovšetkým je, ako to ovplyvní pôvodnú novelu Trestného zákona, kedy môže rozhodovať Ústavný súd – a či prezidentka Zuzana Čaputová a opozícia dostali ďalšiu šancu ju zastaviť.

Je to hra o čas, všetko podstatné sa môže odohrať v priebehu pár dní a najmä 14. a 15. marca.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Úrad špeciálnej prokuratúry

Slovensko

Teraz najčítanejšie