Denník N

Hodnota klubu presiahla miliardu, očakávajú rekordné príjmy. Messi priniesol futbalu v USA ekonomický rast

Messi v drese Interu Miami. Foto - TASR/AP
Messi v drese Interu Miami. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Rok 2024 bude v USA aj o Lionelovi Messim. Argentínsky futbalista od svojho príchodu do Interu Miami v júli 2023 ovládol tamojšiu Major League Soccer (MLS).

Ligový titul síce v prvej sezóne nezískal, ale aj tak mal na miestny futbal oveľa dôležitejší vplyv vďaka svojej sláve.

Inter Miami v noci zo stredy na štvrtok zvíťazil 2:0 nad Realom Salt Lake City v prvom kole novej sezóny MLS.

Messi neskóroval, ale pripomenul, prečo je stále považovaný za jedného z najlepších futbalistov planéty. Robertovi Taylorovi na jeden gól pekne prihral a potom pri jednej akcii prehodil aj protihráča, ktorý ležal tesne pred šestnástkou.

Do tímu sa k nemu pridali aj traja bývalí spoluhráči zo slávnej éry v Barcelone: Jordi Alba, Sergio Busquets a napokon aj Luis Suárez. Niektorí experti tvrdia, že Inter Miami vybudovalo jeden z najsilnejších kádrov v histórii MLS, keďže svetoznámych veteránov dopĺňajú aj mladí perspektívni hráči. Ak Messi zostane zdravý, jeho tím bude patriť k najväčším favoritom na titul.

Nebolo však žiadnym tajomstvom, že Messiho príchod do Miami ani zďaleka nebol len o futbale. Zmluvu s Interom podpísal iba viac ako pol roka po tom, ako Argentínu doviedol k titulu svetového šampióna. Prichádzal teda po jednom zo svojich kariérnych vrcholov a zároveň ako jeden z najpopulárnejších ľudí sveta.

MLS preto priniesol pozornosť, akú americká futbalová liga momentálne potrebuje. A to práve v rokoch, keď sa viaceré významné futbalové podujatia uskutočnia práve tu.

USA totiž tento rok organizuje Copu América (americký kontinentálny šampionát), budúci rok majstrovstvá sveta klubov a napokon v roku 2026 aj majstrovstvá sveta (spolu s Kanadou a Mexikom).

Najpopulárnejší športovec?

Miestna liga je preto v ideálnej pozícii, aby rástla. MLS sa netají tým, že sa dlhodobo chce stať jednou z najlepších súťaží sveta.

Ani to, že Messi prestúpil práve do Interu Miami, nie je náhoda.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

Lionel Messi

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie