Denník N

Manželka väzneného Kara-Murzu: Jedno výročie sme oslavovali v nemocnici, keď sa po otrave prebral z kómy

Ruský opozičný aktivista Vladimir Kara-Murza na videozázname zo sibírskej trestaneckej kolónie 22. februára 2024. Foto – TASR/AP
Ruský opozičný aktivista Vladimir Kara-Murza na videozázname zo sibírskej trestaneckej kolónie 22. februára 2024. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vladimir Kara-Murza je výrazným kritikom ruského režimu a jeho vojny proti Ukrajine. Platí za to vysokú cenu – dvakrát ho otrávili a bojoval o život, vlani ho súd aj za údajnú vlastizradu odsúdil na 25 rokov väzenia.

A vysokú cenu platí aj jeho rodina. Disidentova manželka Jevgenija Kara-Murza hovorí o tom, prečo sa jej muž vrátil do Ruska, aj keď vedel, že ho tam čaká väzenie, a prečo práve on dostal taký tvrdý trest.

Rozpráva aj o tom, ako jej manžel presadzoval Magnitského zákon a ako sa ruské úrady pomstili jeho iniciátorom. Rozhovor vznikol ešte pred smrťou Alexeja Navaľného.

V rozhovore sa jej pýtame:

  • kedy videla svojho muža naposledy;
  • prečo podľa nej dostal 25 rokov väzenia;
  • ako došlo k dvom jeho otravám;
  • aký je jeho zdravotný stav;
  • ako ho ovplyvnilo priateľstvo s Borisom Nemcovom.

Na adresu vášho manžela – rovnako ako na adresu Alexeja Navaľného – zaznieva, že sa do Ruska vrátili sami a vedeli, kam idú a že budú uväznení. Čo by ste na to odpovedali?

A to má znamenať, že je to v poriadku?

Nie. Je to rovnaké, ako keby ste obviňovali obeť trestného činu z toho, že išla v noci cez park. Lenže keď vieme, že je v parku násilník, prečo tadiaľ chodiť?

O tom, že aj po dvoch pokusoch o vraždu trávil veľa času v Rusku, sme sa v istej chvíli prestali s Voloďom baviť, pretože bolo všetko jasné. Dnes som na sociálnej sieti X videla krátky kúsok filmu o Alexejovi [Navaľnom], kde sa práve chystajú vrátiť z Nemecka do Moskvy. A je tam aj Alexejova advokátka Oľga Michajlovová, ktorá tiež čelí trestnému stíhaniu za účasť v extrémistickej skupine.

A Alexej sa v tom filme prechádza v hotelovej izbe a hovorí, že si mali zaobstarať nejaké teplejšie veci. Oľga ironicky odpovedá, že teplé veci nebude potrebovať, že nezmrzne. A myslela to tak, že skončí vo vyšetrovacej väzbe. A potom sa ozýva Julija (manželka Navaľného – pozn. red.): „Hovorí to tvoja právnička, mal by si ju poslúchnuť.“

Takže aj keď sa občas objavili jemne sarkastické poznámky, už dávno sa o tom nediskutovalo, pretože bolo všetko jasné. Ja si uvedomujem, za čo Voloďa bojuje, a hlboko si to vážim. Zároveň ma to veľmi rozčuľuje, pretože by bolo ľahšie, keby bol manžel jednoduchší. A takého partnera mám na celý život. Tvrdiť, že on alebo Alexej necítia strach, je nezmysel.

Poviem vám príbeh, ktorý veľmi dobre ilustruje správanie týchto hrdinov súčasného Ruska a ktorý mal veľký vplyv aj na Voloďu. Známy sovietsky disident

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Alexej Navaľnyj

Rozhovory

Silné ženy

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie