Denník N

Ružové okuliare Západu znamenajú krviprelievanie a neskôr ešte niečo horšie

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je britský novinár a spisovateľ

Znelo to tak dobre! Vladimir Putin to na Ukrajine prehnal, zjednotil ukrajinský národ a oživil transatlantickú alianciu. Bláznivo sa pustil do konfrontácie nielen s Ukrajinou, ale aj s najbohatšími a najmocnejšími krajinami sveta, čo malo mať predvídateľne katastrofálne následky. Sankcie mali ochromiť ruskú ekonomiku i vojnovú mašinériu. Putinovi priatelia, cítiaci porážku, mali cúvnuť. Presné údery na veľké vzdialenosti mali zničiť ruskú logistiku. Okupanti mali utiecť z Krymu. Neúspechy na bojisku plus nedostatok jedla, paliva, munície a náhradných dielov by prirodzene viedli k vzbure, kapitulácii a dezercii zo zle vedených a zle vycvičených inváznych síl. Po tom, čo by sa rozdrvená ruská armáda zložila pod tlakom mocnej ukrajinskej protiofenzívy, vojenský rozpad by podobne ako v roku 1917 viedol k politickým zmenám v Moskve. Rusi by sa vzbúrili proti mobilizácii. Elita by sa rozdelila a vymenila strany. Pod novým vedením by sa Rusko prebudilo zo svojho imperialistického šialenstva a stalo by sa priateľskou, normálnou krajinou, ktorá sa riadi zákonom. Okolo Červeného námestia by poskakovali jednorožce a od Kaliningradu až po Vladivostok by sa klenula dúha.

To všetko bol omyl. A nie posledný. Západ veľmi precenil svoje vlastné zdroje a vôľu. Naložil na Ukrajincov príliš veľké bremeno, keď čakal, že ich krajina už čoskoro vyhrá vojnu, ktorá sa však zmenila na opotrebovávací konflikt. Podcenil schopnosť Ruska poučiť sa z chýb, vybudovať impozantné obranné línie, vyhnúť sa sankciám, naštartovať vojnové hospodárstvo, prinášať obete, rozdrviť nesúhlas. Výsledkom je, že dnes narastá nebezpečenstvo ďalších ruských územných ziskov na úkor Ukrajiny, väčšej biedy a nepeknej dohody, v ktorej bude musieť Ukrajina urobiť bolestivé ústupky.

To je katastrofálny výsledok. Ospravedlňuje Putinovu vojnovú snahu. Znefunkčňuje západné odstrašovanie. Ponižuje Ukrajinu. A bude len dočasný:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie