Denník N

Nie dva, ale desať rokov vojny na Ukrajine: na začiatku bol zlý odhad a zbabelý prezident

Foto N - Tomáš Hrivňák
Foto N – Tomáš Hrivňák

Kedy padol prvý výstrel desať rokov trvajúcej ruskej vojny o Ukrajinu, už asi nikto nezistí. Vie sa však, čo bolo v konflikte rozhodujúce. Zlé ruské počty, ešte horšie ľudské vlastnosti aj nepresný odhad ukrajinskej túžby po nezávislosti.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Bolo to najriskantnejšie rozhodnutie v jeho živote. Musel tušiť, že môže byť aj úplne posledné. Keď však v noci z 23. na 24. februára 2014 na kus papiera písal rozkaz o rozpustení svojej osobnej ochranky, ruka sa mu údajne netriasla.

Potom sa s mužmi, ktorí boli roky pripravení vrhnúť sa do cesty guľke, ktorá by si za svoj cieľ vybrala práve jeho, naposledy rozlúčil. Bodyguardi zasalutovali svojmu „telu“ a každý z nich odišiel tam, kde mal nádej prežiť.

Nastal koniec jednej epochy, aj keď jej hlavní aktéri o tom ešte nevedeli. Začal sa proces, ktorý presne o desať rokov neskôr vyvrcholil ruským raketovým útokom na Ľviv, Kyjiv aj Charkiv.

Február 2014: útek do botanickej záhrady

Zrazu bol prezident Ukrajiny Viktor Janukovyč sám. Vydaný svetu napospas.

Svoj palác v Mežigirji pri Kyjive so služobníctvom, zlatými záchodovými misami a s mramorovými jeleňmi a koňmi v záhrade opustil s ťažkým srdcom. Vzal si len to, čo sa dalo napchať do dvoch vrtuľníkov a jedného lietadla, ktoré mal k dispozícii. Zlato, pár sošiek, niekoľko drahých obrazov, šanóny dokumentov a dvadsaťjeden členov prezidentskej ochranky. Po ceste do Ruska navyše o časť bohatstva prišiel.

Odletel s jedným zo synov, s kuframi a debnami najskôr do Charkiva. Vtedy v roku 2014 to bolo mesto s prevládajúcou ruštinou aj s nostalgiou po

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie