Denník N

Vallo čelí kritike za hospodárenie Bratislavy. Finančné zdravie mesta je na hrane, zatiaľ to nie je grécka cesta, hodnotí INEKO

Primátor Bratislavy Matúš Vallo a starosta Petržalky Ján Hrčka. Foto N - Tomáš Benedikovič, Vladimír Šimíček
Primátor Bratislavy Matúš Vallo a starosta Petržalky Ján Hrčka. Foto N – Tomáš Benedikovič, Vladimír Šimíček

Obnova Námestia slobody je v súčasnej finančnej situácii Bratislavy luxus, hovoria kritici bratislavského primátora.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Bratislava nie je v najlepšej finančnej kondícii. Primátor Matúš Vallo už viac ako rok upozorňuje na to, že rozhodnutia predchádzajúcej vlády v kombinácii s infláciou a nárastom cien energií spôsobili, že Bratislava prišla o desiatky miliónov eur. Problémy majú aj iné mestá.

V hlavnom meste sa však formuje skupina Vallových kritikov, ktorí hovoria, že legislatívna smršť vlády OĽaNO je len časťou príbehu, a tvrdia, že magistrát sa nespráva ako zodpovedný hospodár.

Medzi najhlasnejších kritikov hospodárenia hlavného mesta patrí starosta Petržalky Ján Hrčka a aj mestský poslanec Martin Winkler, ktorý vlani vystúpil z klubu koalície Team Bratislava, SaS a PS, pretože nesúhlasil so zvýšením daní z nehnuteľností, ani so spôsobom, akým bola postavená cyklocesta na Vajanského nábreží.

Winkler je spoluzakladateľom taxi aplikácie HOPIN a zároveň župným poslancom Bratislavského kraja. „Mám zdravý, pravicový, finančný rozum,“ povedal v rozhovore v denníku Štandard.

Primátor Bratislavy a starosta jej najväčšej mestskej časti majú zjavne veľmi odlišný názor na to, čo je primárnou úlohou samosprávy, a aj na verejné priestory.

Ich spory sú už verejne viditeľné, napríklad aj na sociálnych sieťach, kde si vymieňajú statusy napríklad o hodnote obnoveného Námestia slobody.

Aby sme do sporu vniesli viac faktov, oslovili sme aj Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO), ktorý každý rok hodnotí finančné zdravie miest a obcí a zoraďuje ich do rebríčka. Bratislava sa pohybuje na jeho chvoste, zatiaľ čo Petržalka útočí na vrchol.

V texte sa dočítate:

  • čo starosta Hrčka a poslanec Winkler vyčítajú primátorovi Vallovi;
  • ako to je so zmluvou na prevádzkovanie verejných záchodov za 660-tisíc eur;
  • prečo petržalský starosta päť rokov odmietal opravovať viac chodníkov;
  • čo na finančnú situáciu Bratislavy hovorí analytik INEKO Matej Tunega;
  • a kde šetrí magistrát.

Aká je hodnota Námestia slobody?

Jednou z tém, o ktoré sa vedie spor o finančnú situáciu Bratislavy, je fontána na Námestí slobody. Mala Bratislava minúť 4,8 milióna eur na námestie a fontánu s nemalými prevádzkovými nákladmi, ktoré samy osebe neprinesú mestskému rozpočtu žiadne peniaze?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Bratislava

Matúš Vallo

Slovensko

Teraz najčítanejšie