Denník N

Viaceré cesty zostávajú uzatvorené, na východe obnovujú elektrinu

Foto - TASR
Foto – TASR

Dopravu stále komplikujú sneh, popadané stromy a káble. Neprejazdné pre nákladnú dopravu sú viaceré horské priechody.

Sneh ešte stále komplikuje situáciu na slovenských cestách, vodiči cez niektoré prejdú len s reťazami.

V okresoch Žilina, Bytča, Rajec, Spišská Nová Ves, Rožňava a Moldava nad Bodvou je vyhlásený prvý stupeň kalamitnej situácie.

Viacero horských priechodov je neprejazdných, pre popadané stromy a káble sú mnohé cesty uzatvorené.

Zmiešaný sneh a dažďové zrážky môžu pri bode mrazu vytvoriť na vozovke poľadovicu, upozorňuje Slovenská správa ciest.

Na východe po výpadkoch spôsobených kalamitou obnovujú distribúciu elektriny, problémy hlásia pri Rudňanoch.

Situácia na cestách

Horské priechody Súľová a Vernár sú uzatvorené pre nákladnú dopravu, Zbojská a Dobšiná sú uzatvorené pre vozidlá nad 3,5 tony, Donovaly, Veľké Pole a Šútovce pre vozidlá nad desať metrov. Soroška je pre vozidlá nad 3,5 tony prejazdná so snehovými reťazami, s tými prejdú vozidlá nad desať metrov aj cez horský priechod Homôlka.

Pre všetku dopravu sú neprejazdné cesty II/526 sedlo Hrádok – Štítnik, II/533 Gemerská Poloma – sedlo Súľová a II/549 Úhornianske sedlo – Krásnohorské Podhradie. Cesta III/018147 Štrba – Liptovská Teplička je uzatvorená z dôvodu silného nárazového vetra a tvorby snehových závejov. Pre popadané elektrické káble a konáre je až do odvolania uzavretá cesta III/06517 od konca obce Vyhne po Červenú Studňu.

Cesta III/06526 Lehôtka pod Brehmi – Podhorie je uzatvorená až do odvolania pre popadané stromy na ceste.

Cesta III/05086 Hronská Dúbrava – Železná Breznica je pre popadané stromy neprejazdná pre motorové vozidlá, odklon dopravy tam riadi dopravná polícia. Pre tie je neprejazdná aj Cesta III/06712 Rejdová (okres Rožňava).

Cesta I/64 na úseku Nitrianske Pravno – Fačkovské sedlo je uzatvorená pre vozidlá nad 10 metrov. Cesty I/59 v úseku Korytnica- Ružomberok, I/67 na úseku Rožňava – Henckovce, I/67 odbočka na Dedinky – Ostrá Skala sú pre vozidlá nad 3,5 tony prejazdné len so snehovými reťazami.

Cesty II/526 Štítnik – Rožňava, II/535 odbočka na Dobšinú – Palcmanskú Mašu, II/584 úsek Srdiečko – Bystrá, II/587 Henckovce – odbočka na Petrovo – Pašková sú pre vozidlá nad 3,5 tony prejazdné len so snehovými reťazami.

Obnovujú elektrinu

Spoločnosť Východoslovenská distribučná na východnom Slovensku postupne obnovuje distribúciu elektriny po výpadkoch následkom snehovej kalamity.

K dnešnej 11.00 h ostávalo bez elektriny podľa predpokladov do 1000 odberných miest.

„Jedinou komplikovanou obcou ostávajú naďalej Rudňany v okrese Spišská Nová Ves, kde sa momentálne ešte stále odstraňuje porucha,“ uviedla pre TASR hovorkyňa VSD Andrea Danihelová. Problémy s elektrinou má aj obec Mlynky (okr. Spišská Nová Ves).

Snahou pracovníkov spoločnosti je úplné obnovenie distribúcie elektriny. V oblasti Rudňan však podľa hovorkyne v prvom rade musí dôjsť k odstráneniu stromov, popadaných na elektrických vedeniach, až následne bude možné robiť ďalšie zásahy.

Pre snehovú kalamitu v sobotu popoludní postihli výpadky elektrického prúdu tisíce domácností na východe Slovenska.

K postihnutým oblastiam patrili regióny Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Rožňava, Dobšiná, Lubeník, sčasti aj Krompachy. Výpadky ešte v piatok zaznamenali aj v Poprade, v okolí Margecian a Gelnice, či v obciach v okrese Prešov za horským priechodom Branisko v smere na Prešov.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie