Denník N

Ako chlapec chcel mať vlastné rádio a dnes si plní sen. Vysielame pre ľudí, ktorí objavujú novú hudbu, vraví Tomáš Tauber

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Bývalý hudobný promotér Tomáš Tauber je šéfom nového internetového Radia Vega, ktoré sa orientuje hlavne na alternatívnu hudbu. Na začiatku si povedal, že bude vychádzať z étosu kultového rádia 90. rokov Ragtime. Na jeho „vlnách“ nájdete všetko, no aj tak budete prekvapení, keď sa na obed po Sex Pistols ozve Smetanova Vltava.

V rozhovore hovorí:

  • prečo sa rozhodol založiť vlastné rádio;
  • v čom tento spôsob šírenia hudby považuje za lepší než Spotify;
  • akej hudbe chce Vega dávať priestor;
  • ako vidí budúcnosť rádií.

Na internete existuje nepreberné množstvo rádií, sú to streamingové servisy, kde si ľudia môžu počúvať, čo chcú, a sú tu aj klasické rádiá. Prečo sa niekto rozhodne, že si založí vlastné rádio, keď ľudia majú nepreberné možnosti, ako počúvať hudbu? Má to vôbec zmysel?

Takto som si otázku nikdy nekládol. Samozrejme, bol by som rád, keby sa naše rádio presadilo a počúvalo ho veľa ľudí, ale ja to od začiatku beriem tak, že ho robím pre radosť a pre kamarátov. To mi zatiaľ stačí. Chcem ho robiť, či budem vysielať pre desať, alebo pre tritisíc ľudí, aj keď zatiaľ to má bližšie k tým desiatim. (smiech)

Ľudia sa ma pýtajú, prečo to robím, že je to, ako keby niekto podnikal v oblasti telegrafu v čase, keď sú všetci na mobiloch. Podľa mňa to má zmysel. Je pravda, že všetci sú dnes na Spotify, ale rádio je niečo iné.

V čom?

Sú veci, ktorými Spotify rádio nenahradí. Nejde len o to, že tam nie sú hovoriaci ľudia, myslím skôr

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hudba

Médiá

Rozhovory

Kultúra

Teraz najčítanejšie