Denník N

Mediabriefing logoMediaBrífing: Meta tvrdí, že u nás rozširuje fact-checking. Má to však háčik

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň, v dnešnom MediaBrífingu nájdete:

  • Demagog.sk bude robiť fact-checking pre Facebook a Instagram;
  • ruskú propagandu u nás šíria najmä politici, nie dezinformačné stránky;
  • novinári čelia vyhrážkam a útokom, niektoré vyvolávajú politici;
  • a ďalšie správy o médiách a internete.
Ilustračné foto – TASR/AP

Spoločnosť Meta oznámila, že od marca rozširuje svoj program overovania faktov na Slovensku. Fact-checking obsahu na sociálnych sieťach Facebook a Instagram bude po novom robiť aj organizácia Demagog.sk.

„Sme radi, že sa Demagog.sk pripája k nášmu programu overovania faktov na Slovensku a bude naďalej pomáhať Slovákom pochopiť kľúčové súvislosti toho, čo čítajú na internete,“ uviedol Patrik Tovaryš zo spoločnosti Meta.

Firma novinku oznámila zhruba mesiac pred prezidentskými voľbami.

Treba však zdôrazniť, že na Slovensku nebude od marca pôsobiť viac oficiálnych fact-checkerov.

Viac informácií: Demagog.sk už robil fact-checking obsahu na sociálnych sieťach. Od leta 2023 totiž spolupracoval s českým partnerským projektom Demagog.cz. Spoločne odhaľovali nepravdy v Česku aj na Slovensku.

  • Teraz sa teda mení len to, že Demagog.sk už je oficiálnym partnerom Mety a bude robiť fact-checking pod vlastnou značkou.
  • Demagog.sk rozširoval svoj tím ešte pred vlaňajšími parlamentnými voľbami. Teraz už nebude hľadať ďalších fact-checkerov.
  • Overovaniu obsahu pre Metu sa v Demagog.sk venuje štyri až päť analytikov, no venujú sa popritom aj iným činnostiam. V prepočte na plné úväzky to budú zhruba dvaja ľudia, spresnila organizácia.

„Chceli by sme overovať približne šesť až osem príspevkov mesačne,“ povedala Veronika Hincová Frankovská, projektová manažérka Demagog.sk.

„Budeme sa sústrediť na príspevky, ktoré

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Facebook

Hoaxy a propaganda

Mediabriefing logoMediaBrífing

Slovensko

Teraz najčítanejšie