Denník N

Vo vzduchu (už zasa) cítiť pušný prach (udalosti týždňa)

Petková, Štrasser, Tódová a Hudák vyberajú udalosť, prešľap, podcenený moment a citát týždňa.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Zuzana Petková, riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu

Udalosť týždňa

Ak niečo dokázalo nevídaným spôsobom doteraz spojiť médiá, bolo to smútenie za Jánom a Martinou. Šieste výročie zavraždenia investigatívneho novinára a jeho snúbenice však ukázalo, že „normalizácia“ významne pokročila aj v tejto časti spoločenského života. Šéfredaktori ako každý rok vydali v deň vraždy spoločné vyhlásenie, v ktorom odsúdili útoky na novinárov. Kritizovali politikov, ktorí z nich robia terče. Oproti minulým rokom sa zoznam podpísaných podstatne scvrkol. Chýbali zástupcovia všetkých televízií: verejnoprávnej RTVS, JOJ a Markízy, ako aj spravodajsky dôležitého Rádia Expres či konzervatívneho Postoja, ktorý v hodnotových otázkach demokracie, práva a spravodlivosti zvykne neuhnúť. Ovládnuť médiá je snom každého autokrata, lebo ide o kľúčový nástroj, ako sa udržať pri moci. Vládna koalícia vyslala viacero signálov, ako si chce nezávislé médiá podmaniť: „neposlušným“ siahne na zdroje, z RTVS vyrobí slúžku v podobe štátnej televízie, ostatných zdiskredituje cez konšpiračné kanály a unaví podávaním žalôb a trestných oznámení. Vyhlásenie šéfredaktorov je znamením, že zastrašovanie funguje.

Podcenená udalosť

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštók stiahol z parlamentu novelu zákona o ochrane oznamovateľov.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Udalosti týždňa

Slovensko

Teraz najčítanejšie