Denník N

Zarazilo ma, koľko žien by to svojim mužom zakázalo, hovorí tridsiatnik, ktorý podstúpil vazektómiu

Ilustrácia - Deník N
Ilustrácia – Deník N

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

O sterilizácii začal 45-ročný Karel uvažovať pred troma rokmi, keď sa mu s manželkou narodilo tretie dieťa. Pokým sa však stihol objednať na kliniku, zistil, že čakajú ďalšieho potomka. Po narodení štvrtého dieťaťa už si Karel termín dohodol.

Teraz čaká na konzultáciu a po nej bude ešte ďalšie dva týždne čakať, aby si tento krok premyslel. Počas toho času si musí zvážiť všetky riziká a rozhodnúť sa, či si chce skutočne nechať prerušiť semenovody, teda kanáliky, ktoré odvádzajú spermie pri ejakulácii.

„Rozumiem ľuďom, ktorí majú pochybnosti. Niekde veľmi vzadu v hlave mám chrobáka, či tým o niečo neprichádzam, ale je to tak hlboko a pod starosťami okolo detí, že to neberiem úplne do úvahy,“ hovorí Karel s tým, že ďalšie deti už nechce.

Minimálne dvojtýždňovú lehotu na rozmyslenie má podľa zákona každý, kto o sterilizáciu požiada (na Slovensku je lehota 30 dní – pozn. red).

Na klinike Vazektómia bez skalpelu pristupuje po konzultácii k samotnému zákroku 70 percent mužov, približuje urológ a sexuológ Lukáš Bittner. Ďalších zhruba 20 percent sa na kliniku obráti do troch rokov a desatina sa už nikdy neozve.

„Typický muž, ktorý prichádza na vazektómiu, je už rozhodnutý, všetko si naštudoval a má kamaráta, ktorý má taký zákrok za sebou, a preto má informácie z prvej ruky,“ vysvetľuje Bittner. Dodáva, že metóda je vhodná najmä pre stabilné páry, ktoré už majú deti.

Žiadny všeobecný register neexistuje, Bittner však odhaduje, že zákrok za posledných jedenásť rokov absolvovalo v Česku zhruba 7-tisíc mužov. Záujem podľa neho z roka na rok rastie.

Aspoň niečo urobiť

Opisu zodpovedá 40-ročný Matyáš, ktorý rozhodnutie zvažoval niekoľko rokov. „Manželka nechcela brať hormonálnu antikoncepciu a ja som nechcel používať kondómy,“ vysvetľuje s tým, že sa chránili, „ako sa dalo“, no

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Vzťahy

Zdravotníctvo

Rodina a vzťahy, Zdravie

Teraz najčítanejšie