Denník N

Mier Amerike, vojna susedom

Tucker Carlson sa baví na slovách Vladimira Putina. Zdroj - TCN
Tucker Carlson sa baví na slovách Vladimira Putina. Zdroj – TCN

Prečo Carlson uskutočnil štátnu návštevu u Putina.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je psychológ, politik, publicista, ruský disident
Článok bol napísaný špeciálne pre Novú gazetu Europe, uverejňujeme ho so súhlasom autora

Všetci sa už do sýta nasmiali Carlsonovi, ktorý žije v Amerike a odletel so sľubom, že sa vráti. Ale prečo bola vlastne jeho cesta do Ruska zorganizovanáé?

Bola to štátna návšteva – propaganda venovala prepustenému publicistovi Fox News nevídanú pozornosť. Čo jedol a kam chodil – to všetko bolo medializované. Nechajme bokom pre našu propagandu obvyklý nevkus a nadšenie z toho, že nás prišiel navštíviť Američan, skutočný, dokonca blízky samotnému Trumpovi, ktorého zvolenie v roku 2016, pripomínam, privítala Štátna duma potleskom a Žirinovskij za všetkých pil šampanské. (Neskôr sa však ukázalo, že strýko Donald nám nič dobré nedaroval. Amerike však poriadne uškodil.)

Aký bol teda zmysel tohto podivného príbehu?

Je možné, že išlo o diplomatickú misiu. Carlson je Trumpov blízky priateľ. Povráva sa, že Trump ho dokonca môže nominovať za svojho kandidáta na viceprezidenta a v prípade víťazstva mu ponúknuť aspoň kľúčovú pozíciu vo svojej vláde. Stretnutie pod zámienkou rozhovoru je ideálnou príležitosťou, ako Putinovi niečo od Trumpa odovzdať a potom sa k Trumpovi vrátiť s opačným odkazom.

Samozrejme, pre Kremeľ je takisto užitočné ukázať, že nie je izolovaný. Vzhľadom na intenzívne kontakty s rôznymi zločincami je nedostatok verejných vzťahov s civilizovaným svetom zrejmý. Našich diplomatov však stále púšťajú do OSN, ale ani tam sa im nedarí. Naši občania sa však napriek všetkému úsiliu televízie naďalej cítia byť Európanmi, nie predstaviteľmi svojbytnej civilizácie, a preto im priateľstvo s Hamasom nestačí, potrebujú dôkaz svojej európskej identity. Lenže tu nemáme potetovaného šampióna v pretláčaní rukou ani opitého herca (narážka na francúzskeho herca Gerarda Depardieua – pozn. prekl.), ale muža v kravate. Pochopiteľne, lepšie by bolo získať prezidenta alebo kráľa, no рrinajhoršom je aj Tucker dobrý.

Mnohonásobne dôležitejšia však bola snaha ovplyvniť amerického voliča. Pre ruské vedenie je dôležité, aby občania USA volili tých politikov, ktorí nechcú podporovať Ukrajinu, ktorí si myslia, že sa netreba miešať do sporu medzi Slovanmi a že je lepšie kamarátiť sa s Putinom – nech je diktátorom, čo je nám do toho? A navyše sú Rusi vo všeobecnosti takí zvláštni, možno ani nič iné nepotrebujú?

Preto je pre Kremeľ veľmi dôležitý obraz Ruska a jeho vládcu v očiach Západu. Lídri demokratických krajín nemôžu ignorovať názor svojich voličov. Putin potrebuje, aby za nezasahovanie do vojny boli nielen úradníci, ale aj bežní občania. A podpora Západu Ukrajine je v súčasnosti založená na dvoch myšlienkach.

Po prvé, ide o naše

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie