Denník N

Tarabov nápad stavať priehrady kritizujú iné ministerstvá aj úrad vlády, NKÚ žiada stiahnuť celý materiál

Oravská priehrada. Foto – Soňa Mäkká
Oravská priehrada. Foto – Soňa Mäkká

Najvyšší kontrolný úrad pripomína, že platná koncepcia, ktorú chce ministerstvo životného prostredia meniť, je odreportovaným míľnikom v pláne obnovy. Zámer kritizujú ministerstvo financií, pôdohospodárstva, informatizácie, úrad vlády aj odborná verejnosť.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ministerstvo životného prostredia chce otvoriť Koncepciu vodnej politiky SR do roku 2030 s výhľadom do roku 2050. Jej aktualizáciu predložilo do skráteného pripomienkového konania.

Kritické pripomienky zaslali iné ministerstvá, úrad vlády aj Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ). Upozorňujú na ohrozenie čerpania zdrojov z plánu obnovy a nedostatočné posúdenie vplyvu na verejné financie, NKÚ dokonca požaduje stiahnuť celý materiál.

Ministerstvo pod vedením Tomáša Tarabu (za SNS) chce z koncepcie odstrániť zastavenie výstavby vodného diela Slatinka, prečerpávacej vodnej elektrárne Ipeľ a vodárenskej nádrže Tichý potok.

Pripomienkové konanie bolo skrátené, čo znamená, že štátne aj mimovládne organizácie a verejnosť sa k materiálu mohli vyjadriť počas ôsmich kalendárnych dní namiesto desiatich pracovných. Má sa využívať pri mimoriadnych udalostiach, ak sú ohrozené základné ľudské práva či bezpečnosť alebo keď treba odvrátiť hospodárske škody.

Tarabovo ministerstvo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ochrana prírody

Plán obnovy EÚ

Tomáš Taraba

Životné prostredie

Slovensko

Teraz najčítanejšie