Denník N

Marián Leško: Toto je brutálny útok na našu ústavnosť

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Peter Pellegrini sa už teraz diskvalifikoval na funkciu prezidenta, hovorí Marián Leško.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Hoci prezidentka Zuzana Čaputová ešte v piatok minulý týždeň podpísala novelu Trestného zákona, doteraz nevyšla v Zbierke zákonov. Vládna koalícia priznala, že zverejnenie zdržuje práve preto, aby o celej veci nemohol rozhodnúť Ústavný súd. Je toto súčasťou bežného politického zápasu?

Toto nie je bežná súčasť politického zápasu. Toto už je útok na základný princíp právneho štátu. Ústavný súd má kompetenciu povedať, či je prijatý zákon v súlade s ústavou. Má kompetenciu pozastaviť účinnosť zákona, ak existuje dôvodné podozrenie, že tento zákon by spôsobil obmedzenie základných práv a slobôd, spôsobil by hospodársku škodu alebo iný nenapraviteľný následok. Kto chce programovo, zámerne, vedome a úmyselne pripraviť Ústavný súd o jeho kompetenciu, tak sa nepohybuje v právnom rámci, ale je mimo právneho rámca. Je to útok proti ústave, proti ústavnosti a proti Ústavnému súdu.

Nie všetci politici priznávajú, že je to obštrukcia, niektorí sa tvária, že je to bežný postup. Minister spravodlivosti Boris Susko zo Smeru, pod ktorého Zbierka zákonov patrí, to zdržovanie odôvodnil potrebou dôslednej kontroly. „Čo i len jedna zle zapísaná čiarka môže byť problém. Je tam ešte obrovská práca na tom, aby sa urobili korektúry, aby sa to celé prešlo, aby sa jednotlivé predpisy dali do metadát, aby sa urobili konsolidované znenia.“ Aký je to argument? 

Minister potvrdil povesť akademického funkcionára univerzity v Sládkovičove, pretože toto je absolútne neudržateľný, neobhájiteľný argument.

Veď z tej školy si bežne robí žarty Robert Fico.

Ale vôbec mu to nezabránilo zobrať odtiaľ akademického funkcionára. Najprv tam bol pán Susko prodekan a neskôr aj prorektor. Ten argument je hodný takéhoto vyššieho právnického učilišťa. Všetko, o čom pán Susko hovorí – kontrola, korektúra, posúdenie metadát, to všetko sa má robiť pred prijatím zákona. Nikto nie je oprávnený, aby zasahoval redakčne do zákona, ktorý už je prijatý. Keď pán Susko hovorí, že na každej čiarke záleží, tak naozaj záleží. Klasická právnická mantra znie: „Oslobodiť, nemožno popraviť“, alebo „Oslobodiť nemožno, popraviť“. Význam vety sa mení podľa toho, kde je čiarka. Čiarky sú v práve mimoriadne dôležité, ale nie po tom, keď sa zákon schváli. Lebo potom by si niekto z redakčného kolektívu Zbierky zákonov osvojoval právo, že bude meniť zákon, ktorý prijala Národná rada. Teraz naozaj nie je dôvod, aby upravovali niečo, čo už bolo prijaté. Keď je niečo schválené, vtedy už je na korektúry

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Peter Pellegrini

Robert Fico

Ústavný súd

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Zuzana Čaputová

Slovensko

Teraz najčítanejšie