Denník N

Temná triáda – o lotroch, ktorí sa nevzdali

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je psychiater

Niekedy v roku 1997 som sa v spoločnosti Karla Schwarzenberga zúčastnil panelovej diskusie. Diskutovali sme o tom, kam zmizli veľké osobnosti, ktoré sa v spoločnosti objavili počas druhej svetovej vojny alebo v čase revolúcií v roku 1989.

Najpravdepodobnejší sa javil dôvod, že po roku 1989 už nebola politická kariéra taká lukratívna a veľké talenty sa orientovali skôr na biznis, začali podnikať, prípadne sa dali na právnickú dráhu.

Schwarzenberg uviedol aj to, že podľa neho je všetko v poriadku, lebo ak si to bude politická situácia vyžadovať, spoločnosť vygeneruje zo svojich radov „mozgy“, ktoré zvládnu aj najnáročnejšie úlohy. V poriadku, pomyslel som si, lenže spoločenské situácie sa väčšinou zhoršujú takmer nebadateľne, krok za krokom. Pocítia veľké „mozgy“, že nastal čas, lebo máme problém?

Druhá moja pochybnosť sa týkala toho, ako sa z čoraz chaotickejšej spoločnosti „vygenerujú“ mravne čisté osobnosti veľkého formátu, ktoré dokážu zastaviť rozklad. Aj oni sa totiž socializovali v tých istých prehnitých spoločnostiach ako my. Odkiaľ si osvoja zásady etického správania a

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Dnes píše

Texty múdrych ľudí, ktorých redakcia poprosila, aby pravidelne písali o tom, čo práve teraz považujú za dôležité, spôsobom, ktorý sa im zdá práve teraz najvhodnejší.

Komentáre

Teraz najčítanejšie