Denník N

High 5ive: Keď sa priatelia stávajú rodinou. Trochu avantgardy do toho života!

Detail obrazu Dobrí priatelia (Hermann Kern, 1904)
Detail obrazu Dobrí priatelia (Hermann Kern, 1904)

Pravidelný osobný výber počinov z mora (pop)kultúry, ktoré by vás mohli zaujať.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

*

„Čo ak je priateľstvo a nie manželstvo centrom života?“ pýtala sa titulkom veľmi čítaného článku autorka Rhaina Cohenová. Vzhľadom na vzbudený záujem teraz rozšírila svoje myšlienky do knihy The Other Significant Others. „Bolo by nám lepšie, keby sme si životy budovali v užších zväzkoch s priateľmi?“ znie teraz jej otázka.

Nejde o útok na rodinu. Ale o reakciu na výšku rozvodovosti a rozšírenosť single modelu. Ale kto už chce byť naozaj sám? Čo tak bývať pod jednou strechou s priateľmi, navzájom sa obohacovať a pomáhať si aj vo vyššom veku? Zdá sa, že romantické zväzky sme precenili a unikli nám klady priateľstva. Čas na experiment?

*

Rozklad sociálnych väzieb vedecky skúmal aj politológ Robert D. Putnam. Ukázal, že v druhej polovici 20. storočia došlo k úpadku komunitného života v USA. Čiže k oslabeniu klubov, záujmových združení a organizácií. Výsledok zhrnul do knihy s príznačným názvom Bowling Alone. A téza znela, že sa takto oslabila demokracia.

Kto sa stretáva v klube, má nielen spoločenský život, ale dokáže diskutovať, zaujíma sa o názory, zažíva demokraciu v praxi, učí sa rozumieť inštitúciám a buduje si voči nim dôveru. A má to vplyv aj na dĺžku dožitia.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

High 5ive

Kultúra

Teraz najčítanejšie