Denník N

Boris Kollár: Nikdy som neveksloval tak, ako si o mne myslíte

Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár sa narodil 14. augusta 1965 v Bratislave. Do volieb kandidoval aj v roku 2010 na kandidátke strany Únia ako expert na cestovný ruch. Vlastní lyžiarske stredisko Donovaly. Foto N – Tomáš Benedikovič
Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár sa narodil 14. augusta 1965 v Bratislave. Do volieb kandidoval aj v roku 2010 na kandidátke strany Únia ako expert na cestovný ruch. Vlastní lyžiarske stredisko Donovaly. Foto N – Tomáš Benedikovič

Pozná sa s ľuďmi z podsvetia a bol s nimi aj vo firmách, no hovorí, že on mafián nebol. Tvrdí, že nikdy nikoho neuplácal. V politike chce zmeniť systém a v posledných voľbách volil na protest Smer.

S Borisom Kollárom hovoríme pred voľbami v rámci série rozhovorov s lídrami strán, ktoré sú pod hranicou zvoliteľnosti. Už sme hovorili s Evou Babitzovou, Pavlom Frešom, Jurajom Miškovom, Milanom Urbánim, Ľudovítom Kaníkom alebo Tomášom Hudecom.

Ako ste sa zoznámili s bosom bratislavského podsvetia Petrom Steinhübelom?

Za socializmu, ešte keď sme boli deti. Poznáme sa od prašiaka, ľudovo povedané.

Hrali ste spolu futbal?

Mali sme spoločné niektoré frajerky, hrali sme aj futbal. Hompáľali sme nohami na prašiaku, bavili sme sa o živote, boli sme mladí ľudia, deti.

Pamätníci tej doby hovoria, že ste boli jeho pravá ruka. Bolo to tak?

Nie, boli sme kamaráti, aká pravá ruka? Nikdy v živote som nebol nikoho pravou rukou. Veľmi veľa ľudí by ma rado videlo v pozícii nejakého koníka alebo podradného človeka, ale veľmi veľa ľudí sa mýli, keď si toto myslí.

Steinhübel bol predstaviteľom mafie. Ako ste ho vnímali vy?

Povedzme si celú story o Petrovi Steinhübelovi. Poznám sa s ním z detstva. Na tom prašiaku sedel napravo Peter a naľavo Ondrej. Novinári povedali, že z Petra sa stal mafián, ja ho nebudem ani obhajovať, ani sa k tomu vyjadrovať, ale nemôžem za to, čo sa z ľudí stane v budúcnosti. Z toho Ondra naľavo sa stal možno kňaz. To však neznamená, že ja som mafián alebo že som svätý.

Video: S Borisom Kollárom o mafii, vekslovaní, charite aj o kradnutí
Autor: Martina Pažitková

Kto je Ondrej?

To hovorím len obrazne, aby ste pochopili, že nemôžem za to, kto si akú cestu vyberie. Naše cesty s Petrom sa v roku 1991 rozišli. Vtedy ešte na Slovensku žiadna mafia neexistovala.

Ešte v roku 1995 ste boli so Steinhübelom v spoločnej firme.

To viem veľmi ľahko vysvetliť. Raz keď niekoho poznáte z detstva, tak ho poznáte celý život.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Boris Kollár

Rozhovory

Voľby 2016

Teraz najčítanejšie