Denník N

Mínometník od Avdijivky: Väčšinou nevidím, či trafím cieľ. Rusi však nie sú len potrava pre delá

Minometník Max a zničená budova v Myrnohrade. Foto N - Gabriel Kuchta, Deník N
Minometník Max a zničená budova v Myrnohrade. Foto N – Gabriel Kuchta, Deník N

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vojna na Ukrajine je do veľkej miery vojnou delostrelectva. Práve nedostatok munície je jedným z faktorov, pre ktoré sa ukrajinskí vojaci ocitli pod kritickým tlakom.

Rusi jej majú dlhodobo násobne viac a do bojov posielajú masy vojakov, ktoré neváhajú obetovať. Ofenzívu navyše podporujú leteckými útokmi a ťažkým ostreľovaním.

Teraz je prioritou obrana východu

Max to na vlastnej koži zažíva od jesene, keď ho odvelili na Donbas. Má 30 rokov a je jedným z tých, na ktorých je postavené ukrajinské delostrelectvo. V slávnej 47. mechanizovanej brigáde má na starosti mínomet vzoru 82, o ktorý sa stará na pozíciách blízko Avdijivky.

O toto kompletne zničené mesto v Doneckej oblasti prišli Ukrajinci tento mesiac po tvrdých bojoch. Nový veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Olexandr Syrskyj na poslednú chvíľu zavelil stiahnutie a ukrajinské jednotky sa tak vyhli obrovským stratám.

„Mohlo k tomu prísť aj dva týždne skôr. Ale je to len môj názor, v armáde som tu na to, aby sa som počúval rozkazy,“ rozpráva Max. Keď ofenzíva vrcholila, zažíval masívne bombardovanie a nálety.

Stretli sme sa neďaleko jeho pozícií v druhej línii obrany smerom na Avdijivku, aby nám porozprával, ako vyzerá jeho život na fronte. V tejto časti Donbasu nákladné autá cez rozbité cesty nosia betónových ježkov a vojaci si medzi stromami upevňujú svoje stanovištia.

Po dvoch rokoch sa totálna ruská vojna proti Ukrajine skutočne začala meniť na opotrebovaciu vojnu.

„Obrana je teraz úlohou číslo jeden,” povedal aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore pre Fox News s tým, že pre Rusov chystajú prekvapenia a pripravujú sa na novú ofenzívu. Ako však dodal, „teraz je veľmi dôležitá aj obrana východu, kde majú Rusi vyše 200-tisíc vojakov”.

Max by o tom vedel hovoriť. Štyri dni je na pozíciách pri svojom mínomete a dva dni oddychuje. „Po tých 92 hodinách si

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie