Denník N

Pozor na slabého muža

Predseda snemovne reprezentantov Mike Johnson. Foto – TASR/AP
Predseda snemovne reprezentantov Mike Johnson. Foto – TASR/AP

V roku 2024, v roku vojny a volieb, v roku, ktorý preverí slušnosť a demokraciu, chce slabý muž vidieť v našich očiach strach.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je americký historik

Kto je slabý muž? Poznáte ho podľa jeho itinerára. Slabý muž vie, že záleží na Ukrajine, preto ide do Texasu. Slabý muž z kongresu si kúpi neformálne oblečenie, nechá asistenta napísať prejav o hranici a od slova do slova ho tam odrecituje. Skutočnú inváziu vystrieda predstieraná. Slabý muž nás nabáda, aby sme sa radšej báli fantómov, než aby sme čelili reálnym problémom.

Urobil to aj predseda snemovne reprezentantov Mike Johnson, ktorý podobne ako aj iní americkí zákonodarcovia len hľadal výhovorky, aby Ukrajine nepomohol. Keď som bol na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii, prišiel na rad Elon Musk, ktorý si nasadil kovbojský klobúk. Na jeseň 2022, keď Ukrajina mohla vyhrať vojnu, ju Musk odrezal od Starlinku. Namiesto toho, aby odišiel na Ukrajinu a zistil, čo sa tam deje, urobil na základe osobného strachu veľmi zlé rozhodnutie.

Slabý muž zabíja

Mníchovská bezpečnostná konferencia je miestom, kde sa ľudia stretávajú, aby konali. Na rozdiel od Johnsona a Muska bol senátor J. D. Vance aspoň prítomný. Lenže bol tam na to, aby demotivoval. Keď ho pozvali na stretnutie s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, ospravedlnil sa. Namiesto toho, aby sa odvážnemu mužovi pozrel do očí, utiahol sa do svojej hotelovej izby a na internete zverejnil video s delfínom.

Ja som bol napríklad na stretnutí, kde dánska premiérka Mette Frederiksen oznámila, že jej krajina daruje Ukrajine celé svoje zásoby delostreleckých granátov. Vance stál vtedy pred budovou a povedal, že by sme to mali vzdať. Povedal lídrom demokracií (ale nie do očí), aby sa Ukrajinci vzdali územia. Ak by sa riadili jeho radou, reťaz udalostí by bola podobná tomu, čo sa stalo naposledy, keď sa lídri demokracií v Mníchove snažili uchlácholiť fašizmus – nastal by kolaps viery v poriadok a svetová vojna.

Ukrajina by mohla vyhrať, ak by pomohli Američania, lenže naši slabí muži ju odstrihli od zbraní. Musk šíri ruskú propagandu. Vance umocňuje ruskú zahraničnú politiku. Trump nasleduje Putinove želania. Johnson niekoľko mesiacov manévruje, aby zablokoval hlasovanie o pomoci Ukrajine. A tak Ukrajincom bojujúcim o život dochádzajú delostrelecké granáty a so stratami sa musia stiahnuť z Avdijivky.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Joe Biden

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie